Ordu
DOLAR18.6362
EURO19.3361
ALTIN1049.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Kafaları Netleştirmeyen Karar

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), İstanbul seçimini iptaline ilişkin gerekçeli kararında ileri sürüldüğü gibi “çalınan oy” ibaresi açıkça yer almadı.

İptalin ardından 16 gün sonra açıklanan gerekçeli kararın, kamuoyunu ikna edici argümanlardan uzak olduğu, kafalarda oluşan soruları netleştiremediği hukukçular tarafından dile getiriliyor. AKP’nin “oylarımız çalındı” iddiasına ilişkin tek bir verinin bulunmaması manidar görülüyor.

7’ye karşı 4 oyla alınan iptal kararının gerekçesinde, “754 sandık başkanının kamu görevlisi olmaması gösterilirken”, bu sandık başkanlarının nasıl usulsüzlük yaparak sonuca etkili olduğu belirtilmiyor. Gerekçede yine aynı zarfta yer alan 4 oydan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı pusulasının iptal edilip, diğer 3 oyun neden geçerli sayıldığına ilişkin herhangi bir veri de yer almıyor.

İptal kararına karşı çıkan Başkan Sadi Güven’in sandık kurullarının usulsüz oluşmasının “tam kanunsuzluk” olarak değerlendirilemeyeceği, aynı yönde yapılan Mustafa Kemal Paşa seçimi itirazının reddedildiğini hatırlatan karşı oy gerekçesi dikkat çekici. Yine,  Sadi Güven’in sandık kurullarının oluşmasından sonra bu kuruluşa karşı yapılacak itirazların seçimin iptali için tek başına itiraz sebebi sayılamayacağı görüşü de gözlere batıyor.

İptal kararına karşı oy kullanan üyelerin, “tahmini ve farazi gerekçelerle, salt sandık kurulu başkanı kamu görevlisi değil diye seçimin iptali hukuki değil” beyanları değerlendirmeye alınması gereken diğer bir nokta. 

YSK, günlerdir beklenen gerekçeli kararını açıkladı. Artık söz İstanbullu seçmende. Üzerinde tartışılma yapılsa da siyasetin gündemi bundan böyle 23 Haziran’da yenilenecek İstanbul seçimi olacak.

Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım yeniden sokaklara inerek çalışmalarına başladı bile. Her birini iftar sofralarında görmek olası. Yanı sıra yurttaşlarla birebir görüşerek tercihini kazanmaya çalışıyorlar.

CHP’nin adayı İmamoğlu, önceki gün milletvekilleri ve partili Belediye Başkanlarının katılımı ile iptal edilen seçim için yen yol haritasını açıkladı. Ana temasını “Yoksullukla Mücadele” üzerine kurduğu çalışmalarında dar gelirli yurttaşlara maddi yardım yapılacağını, ekmek ve sütün ücretsiz verileceğini açıkladı. Hiç kuşku yok ki, çarşı pazarın mutfak yakan fiyatlarından kıvranan açlık sınırının altında geliri olan insanlar, İmamoğlu’nun vaatlerine kulak kabartacak. 23 Haziran’a dek sürecek seçim çalışmasında İmamoğlu’nun ağzından iktisaden geri kalmış olan vatandaşlara yönelik buna benzer vaatleri daha çok duyacağız.

18 günlük Belediye Başkanlığı görevinde su ve öğrenci akbil fiyatlarında indirim kararı alan Ekrem İmamoğlu’nun toplumda olumlu karşılandığını belirtelim.  

31 Mart seçim çalışmalarında diri kampanya yürütememekle değerlendirilen Binali Yıldırım, bu kez işi daha fazla sıkı tuttuğu, yoğun çalıştığı görülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile parti yönetiminin telkini kendine motivasyon sağlamış gibi. Üzerindeki isteksizliği, bezginliği atmış bir ruh haline sahip şimdi Binali Yıldırım. Halim, selim tavrı ile tanınan AKP adayının, rakibine karşı bu kez daha sert söylemlerde bulunması gözlerden kaçmıyor.

Dediğim gibi, YSK’nın ileri ki yıllarda da hayli konuşulacak, değerlendirilecek, tartışılacak gerekçeli kararının ardından artık söz İstanbullu seçmende.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar