Ordu
DOLAR13.4113
EURO15.25
ALTIN766.32
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

Kafayı yedik, kafayı!..

Umarım, bu salgın bir ders olur da insanlık aklını başına alır!.. Bu yıl sadece ABD’nin silahlanmaya ayırdığı kaynak 738 milyar dolar. Diğer ülkeler de buna eklendiğinde ortaya trilyonlarca dolarlık devasa bir rakam çıkıyor.

Kısacası, insanları yaşatmak için kılını bile kıpırdatmayan ülkeler, insanları öldürmek için trilyonlarca doları feda ediyorlar!..

Gördük işte olan biteni!.. Başta ABD olmak üzere anlı şanlı ülkelerin sağlık sistemi bir anda çöktü.  

Eğer gribal bir virüs bile insanları sapır sapır döküyor, birkaç haftada yüz binlerle can alabiliyorsa, yazıklar olsun dünya devletlerine!..

Yazıklar olsun insanların hastane koridorlarında, stadyumlarda, kaldırımlarda yatmasına ve ölmesine neden olanlara!..

Hadi diyelim hazırlıksız yakalandınız, hadi diyelim yeteri kadar hasta yatıracak yatağınız, yoğun bakım üniteniz, solunumu cihazınız ve sağlık personeliniz yok, peki aklınız nerde?

Sağlık dendiğinde neden hep aklınıza insanın bedeni geliyor da, ruhu unutuluyor?!.. Ruhsuz mu yaşar, ruhu da hastalanmaz mı insanın?!..

Her ülke kendi çapında doktorlardan birer bilim kurulu oluşturdu. Kurul tavsiyelerde bulunuyor, hükümetler de uyguluyor.

Tabii virüsün daha da yayılmaması için sosyal izolasyon önlemleri ön çıkıyor. Yani insanlar evde kalacak, virüs yayılmayacak ve salgın sonlanacak.

Peki tamam da insanları evlere hapsedip bedenlerini korurken, ruhlarını hasta etmiş olmuyor musunuz?!.. İnsanlar kafayı yedi haberiniz yok!..

Eve tıkılan insanlar ne yapacak? Çok azı kitap okuyacak, büyük çoğunluğu ise televizyonun başına geçip, reytingden başka bir şey düşünmeyen kimi gazetecilerin insanı daha da kaygılandıran haberlerinin kurbanı olacak!..

Üstelik bunu ruh sağlığı uzmanları da fark etmiş olacak ki, günde 1-2 saatten fazla televizyon izlemeyin, diyorlar...

İstanbul Üniversitesi’nin araştırmasına göre, eve kapatılan insanların en büyük kaygısı yüzde 83’le ekonomiymiş. İkinci sırada ise yüzde 58.3’le, ağırlıklı olarak kadınların yaşadığı psikolojik sorunlar geliyor.

Neden dünya genelinde evlere tıkılan insanları rahatlatan öneriler sunacak psikolog, psikiyatr, sosyolog ve sağlık sosyologlarından oluşan bir bilim kurulları yok?!..

Neyse ki Türkiye’de geç de olsa eksikliğin farkına varıldı da sosyolog ve ruh bilimcilerden oluşan yeni bir kurul oluşturma kararı alındı. Neyse ki bazı kanallarda ara sıra da olsa ruh bilimciler boy gösteremeye başladı.

Yoksa...

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar