Ordu
DOLAR18.8433
EURO20.2246
ALTIN1134.5
Haki KESKİN

Haki KESKİN

Mail: [email protected]

Kafein ve kalp damar sistemi

Başta kafein olmak üzere diğer termojenik maddeler sağlıklı yaşam merkezleri çatısı altında ne yazık ki bilinçsizce kullandırılıyor. Egzersizin ve sağlıklı yaşamın öneminden çok, güzel bir bedene sahip olmak adına hem kişiler olmadık şeyleri bilinçsizce kendilerinde deniyor hem de birileri tarafından yine bilinçsizce denemeleri tavsiye ediliyor.

Daha önceki yazılarımda da ifade ettiğim gibi her insanın beslenmeye verdiği fizyolojik tepkilerin farklı olduğu gibi metabolizmanın yağ yakma kapasitesi de farklıdır. Ancak burada şimdilik bizi ilgilendiren kısmı kafeinin yağ yakınına olan etkisi değil bunun da ötesinde alınan kafein ve aynı etkileri veren diğer termojeniklerin bazı insanlardaki kardiyovasküler sisteme olan ciddi olumsuz etkileridir.

Bazı insanların kardiyovasküler (kalp damar) sistemi farklıdır. Bu farklılık basitçe kan basıncını ve sıvı dengesini düzenleyen hormonal bir sistem sayesinde gerçekleşir. Buna kısaca RAAS yani Renin Anjiyotensin Aldosteron Sistem adı verilir. Renin anjiyotensinojenden anjiyotensin I oluşumunu uyarır. Anjiyotensin I ise daha sonra anjiyotensin dönüştürücü enzim ile Anjiyotensin II ye dönüştürülür.

Anjiyotensin II kan damarlarında kan basıncının artmasını sağlayan vazokonstrüksiyonu yani daralmayı oluşturur. Anjiyotensin II aynı zamanda adrenal korteksten aldosteron hormonunun salınımını uyarır. Aldosteron böbrek tübüllerinden kana sodyum ve su geri alımını artırır. Bu vücudun sıvı miktarını ve dolayısıyla kan basıncını artırır. Egzersizin vazgeçilmez en önemli konusudur bu.

RAAS sistemi bazı kişilerde fazla aktiftir (ACE/DD) ki biz bunu ACE geninin moleküler DNA analizi sonucu ortaya çıkarabiliyoruz. Yani kan basıncı yüksek, damar çeperleri anjiyotensin II nedeniyle daralma eğiliminde. Kan damarlarının daralması kanın damar içerisinde akışının daha da hızlı gerçekleşmesine ve aynı zamanda basıncın da artmasına neden olur. Bu duruma bir de egzersiz şiddeti süresi ve yoğunluğu ilave edildiğinde basınç daha da artar. Böyle bir durumda Kan damarlarını daraltıcı etkiye sahip kafein gibi termojeniklerin verilmesini artık siz düşünün.

Bir bahçedeki su hortumunun ucunu sıktığınızdaki suyun daha ileriye fışkırmasını örnek olarak aklınızda tutabilirsiniz. Ya da bir şehrin su şebekesini… yüksek basınç şebeke hattının eski ve yıpranmış bölgesinden patlak verdiğinde, evinize su gelmez ve susuz kalırsınız. Aynı durum beyin ve kalp gibi hayati organlarımızın herhangi bir bölgesinde gerçekleştiğinde beyin kanaması ve buna bağlı felç ve kalpte de kalp krizi ile sonuçlanabilir.

Özetle bu yapıdaki kişiler (ACE/DD) teşhis konulmuş herhangi bir kalp damar hastalığı olmayabilir ancak genetik olarak yüksek tansiyon kalp krizi ve damar hastalıkları ile ilişkilendirilmiştir (PMID: 11256587 DOI:10,1517 / 14622416.1.2.153) ve yatkın olarak doğmuşlardır. Bu özellikteki kişiler fiziksel aktiviteye çok hızlı tepki vermekle beraber kardiyak sistem çok hızlı ısınır. Yukarıda da ifade etiğim şekilde egzersiz süresi ve şiddeti arttıkça kalp atım hızı ve aynı oranda kan basıncı yükselir. Farkında olmadan ya da tavsiye üzerine, egzersiz öncesi performans artırmak ve yağ yakımını hızlandırmak amacı ile sık olmasa bile yüksek miktarda kafein tüketimi yapması ve diğer benzeri termojenik ilaçlar kullanması artan kan basıncı sonucunda beyin kanaması ve kalp krizi oluşumuna davetiye çıkarabilir.

Kardiyovasküler sistem şakaya gelecek bir konu ve üzerinde denemelerin yapılacağı bir sistem asla değildir. Sağlıklı yaşamın gereklilikleri spor salonlarında sizlere bahsedildiği gibi basit olmadığını asla unutmayın. Sizlere uygulanan çalışma planını ve buna benzer tavsiyeleri mutlaka sorgulayın! Bir tuhaflık hissettiğinizde çalışmayı ve kullandıklarınızı ivedi bir şekilde sonlandırın.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar