Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
Mümin SARI

Mümin SARI

Mail: [email protected]

KALAN 12

Yeni hoca yeni heyecan… Futbolda bu durum kendiliğin gelişen önemli bir faktördür. Bu olguyu en uzun vadeye yayarak başarılı bir süreci yaşayabiliriz. Geçen yazımda böyle bir olasılıktan söz etmiştim. Neden olmasın niye 13 maçı kazanmayalım ütopyasını dillendirmiştim. Biz şehir olarak geçmişte böylesi bir süreci başarıyla yönetmiş bir tecrübeye sahibiz. Üstelikte bu 17 maçlık bir periyottu. 13’ten başladık kaldı 12. Yani 12 x 3= 36. 36+30 eşittir 66 ve mutlu son.

En kötü senaryo ile Play-Off gurubu garanti. 1.95’lik puan ortalamasıyla guruptaki diğer takımların durumlarına bakınca neden şampiyon olunmasın. Şu an lider takımın puan ortalaması 1.90 buda bizim bu süreci kayıpsız geçersek 1.95’lik ortalamayla kesinlikle şampiyon olabiliriz varsayımı ortaya çıkıyor. Yeni Orduspor’un akım oyuncu kalitesi bunun kesinlikle altından kalkabilecek kapasite ve kalitede olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. Burada bu sürecin baş yöneticisi sayın teknik sorumlumuzdur. Takımını kesinlikle bu hedef etrafında motivasyona tabi tutmalıdır diye düşüyorum. Kendisinin de bildiği gibi arka arkaya alacağı 2-3 maç, herkesimi harekete geçirmeye vesile olacaktır. Yeter ki onlar buna inansın. Ben onların bu yola girdiğini gören futbol sever Ordu halkının desteğini esirgemeyeceğine inanıyor. Her kesin kabul ettiği gibi futbolcunun en büyük isteği sevenleri tarafından takdir edilmektir. Geriye kalan 12 maçın 7 tanesini kendi evimizde oynama avantajını da bunun üzerine eklersek ne kadar avantajlı bir periyotta olduğumuzu iyi değerlendirmeliyiz. Haliyle diğer rakiplerinde kendi durumlarına yönel meleri de bu süreçte belirleyici olacaktır. Burada kesinlikle maçların geriye kalanları için, kimsenin durumuna bakılma lüksümüzün olmadığını kesinlikle bilmeliyiz. Tamamen parolamız her maçta 3 puan olmalıdır.

*

Diğer profesyonel takımımızın durumu çok daha farklı… Kümede kalabilme savaşımının tamda göbeğinde, geriye kalan 12 maçın beşini(5) kendi alanında 7 tanesini rakip sahalarda oynayacak olması, avantaj anlamında dezavantajlı görülüyor. En azından kendi alanında oynayacağı maçları 3 puanla kapatırsa 38 puan barajına ulaşır ki, bu durum da ligde kalacağını düşünüyorum. Yılların hasretini bir yılda geriye saydırmamak adına bu mücadeleden başarılı çıkması gerekmektedir. Yeni Orduspor gibi onlarında hatırı sayılır bir galibiyet periyoduna ihtiyaç duyuyorlar. Bu süreci önceden de dediğim gibi başrolünde teknik sorumlu olmak üzere tüm futbolculardır. Futbol kazanan takımların destek gördüğü yarışmacı bir spor dalıdır. Fatsa Belediyespor’un da bu bilinç içinde bu haftadan başlayan galibiyet sürecine devam etmelidir. Yoksa hiç de yazmak ve düşünmek istemediğimiz kötü sürece girmesine ve başarısızlığın acısını yaşamaya devam ederiz. Yeni Orduspor için önerdiğim her maç 3 puan parolasını Fatsa takımımıza da öneriyorum. Sezon sonu iki takımımızın da hayal kırıklığı yaşamadan hedeflerine ulaşmış olmalarını temenni ediyorum.

BAL’daki temsilcilerimiz içinde bu hafta bir yenilgi, bir galibiyetle geçti. Ünye 1957 rakibini yenerek Yozgat ile arasındaki puan farkını 2’ye indirdi. Bu hafta sonu Yozgat ile oynayacağı maç tamamen gurubu lider tamamlama adına var olup yok olma maçıdır. Rakibini yenmekten de fazla bir alternatifinin olmadığını düşünürsek gerçek anlamda 6 puan değerinde bir müsabaka olacaktır. Bu günden bu maçın havasına girmekte fayda olacağını düşünüyorum.

Altınordu’nun gurubu lider tamamlama şansının yok oldu diyebiliriz. Bu lige katıldığı ilk yılda iyi bir sıralama yeri edinmiş olması da onun başarısıdır. Ünye takımımız bir üst lige terfi edemezse Ordu 1. Amatör Lig’in şampiyonu ile Play-Out maçını oynayacak.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar