VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR18.0935
EURO18.175
ALTIN1016.3
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

KALDIRIMLARA MEYVE FİDANLARI DİKİLSİN

Türkiye, son iki buçuk yılda soğan cücüğü kadar Hollanda’dan 86 milyon dolarlık çiçek satın aldı. Bu çiçekleri çoğunlukla  belediyeler almaktadır. Maliyeti yüksek ve altyapısı ithal ürünlerden oluşan süs bitkileri kent ekonomilerine büyük mali yükler getiriyor. Her yıl yaz aylarında birçok belediye kentin muhtelif noktalarında yeşil alan, kavşak ve parklarda gerçekleştirilen düzenleme çalışmalarında çeşitli mevsimlik bitkiler kullanıyor. Halbuki belediyeler çok kısa sürede solan bu çiçekler yerine ağaç varlığını artırmaya yönelmelidir. Neden böyle düşünüyoruz? Çünkü ağaçlar bulundukları yerin havasını temizlemesi, tozları tutması yanında, havaya verdiği su buharı ve yapraklarının hareketiyle bulundukları ortamın sıcaklığını da azaltır. Yazın kavurucu sıcaklarında insanların güneşin altında kaldırımda yürümesi kolay değildir. Kaldırımlar yayaların yürümesi için yapıldığına göre, ağaçlandırılarak uygun duruma getirilmesi gerekir. Ayrıca kent içi tasarımda doğru yere doğru ağaç dikimi şehirlerin sağlığı bakımından önemlidir.

            Burada hangi ağaç türlerinin dikilmesi hususu öne çıkıyor. Meyve ağaçlarının dikilmesi isabetli olacaktır. Bu sayede hem çocuklarımız dalından meyve toplamayı öğrenecek, hem de dar gelirliler bir nebze de olsa bütçelerini rahatlatmış olacak. Tabiata yardım etmek, gelecekte etrafımızı saracak beton ve gökdelenlerden alamayacağımız oksijeni karşılamak için bile bu ağaçlara ihtiyacımız olacaktır. Kaldırım kenarlarına dikilen ağaçlar birbirinden çok farklı. Belediyelerin ağaçlandırma politikası, planı olmalı. Kaldırıma dikilen ağaçlar tek gövdeli ve yüksekliği yüzeyden iki metre yüksek olacak şekilde şekillendirilmeli. Ağacın gövdesinin genişlemesiyle sıkışıp kaldırımı çatlamaması için, ağacın kaldırım üzerindeki çukurun genişlemesini sağlayan özel tertibat yapılmalı.

            Dostluğundan emin olmadığı, huyunu suyunu bilmediği birine yüz vermez ağaç kısmı; fakat tanıdı, sevdi mi insanı, inandı mı dostluğuna, açılmış dallarıyla kucaklar gibi eğilmeye can atar. Ağaçların meclisine varıp selam vermek, gövdesini okşamak, tadına doyulmaz bir mutluluk balı çalar insanın ağzına. O nedenle tıpkı insana gösterdiğiniz saygıyı ağaçlara da göstermelisiniz...

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar