Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Arif KALAFAT

Arif KALAFAT

Mail: [email protected]

reader

KAMİL SÖNMEZ’İ YAŞATMAK

Türk Halk Müziğinin değerli sesi, tiyatrocu, ilçemizin değeri, yüz akımız devlet sanatçımız Kamil Sönmez 20 Aralık 2012‘de aramızdan ayrıldı. Sevenleri sosyal medya aracılığı ile baş sağlığı ve taziye mesajları yayınlayarak onu anmaya çalıştılar. Sağ olsunlar ama o değerli insana bu yetmez.

Şöyle bir başımızı kaldırıp bakalım kaç ilin, kaç ilçenin devlet sanatçısı var ve olanları onlar nasıl yaşatıyor bir araştıralım.  O değeri biz nasıl yaşatıyoruz? İlçemizde yeni belediye binamız yapılırken zamanın Kültür Bakanı Ertuğrul Günay toplantı salonuna Kâmil Sönmez isminin verilmesini şart koşmuştu. Ve o salonun ismi “Kamil Sönmez Çok Amaçlı Toplantı Salonu “ oldu. Peki belediye yaptığı anonslarda bu ismi böyle kullanıyor mu? Eh bazen zaman zaman. İlçemize yeni yapılan Halk Eğitimi Merkezinin adının “Kamil Sönmez Kültür Merkezi veya Sarayı“ olması için 2019-2020 tarihlerinin kaymakamı Ahmet Arık’tan ve Perşembe Halkı ile Sivil Toplum kuruluşları tarafından bu istek  talep edilmişti. Ancak tabela iki sefer değiştirilmesine rağmen o idareciler tarafından bu isim rağbet görmedi.

Şimdi diyorum ki hiçbir şey kaybedilmiş değil. Şimdi de Ordu Valimiz Sayın Tuncel Sonel’den, Kaymakamımız Sayın Levent Yetgin’den ve Belediye Başkanımız Mustafa Sayım Tandoğan’dan ilçem adına talep ediyorum.  Devlet Sanatçımız Kamil ağabeyimizin adını daha uygun, daha görkemli ve daha görünür bir yapıya sahip olan Halk Eğitimi Merkezi salonuna ı veremez miyiz?  Kabrini, mezarını Devlet Sanatçısına yakışır bir anıt mezar haline getiremez miyiz?

 Bir zamanların Televizyonlarda “Temelin Takası “ adı altında müzik eğlence  program yapan Trabzon-Maçkalı  Mavi Gözlü Sarı Saçlı güler yüzlü sanatçı Temel Reis geçtiğimiz yıl  bu arzu ve istekle  Perşembe’de Kamil ağabeyin kabrini ziyaret için  geldiğinde bir tesadüf eseri benimle buluştu ve  bana aileye iletmem için bir öneri sundu. Tamamen ücretsiz olarak Kamil ağabeyin mezarını anıt mezar olarak yaptırabileceğini bu konuda gerekli izinlerin üst düzey yöneticilerden alınabileceğini  kendisinin ve onu sevenlerin ona minnet borçlarını  bir şekilde ödeyebileceklerini söyledi. Ve tek kuruş almadan bunu yaptırabileceğini anlattı. Böyle bir teklif yaptı.  Ancak o an için ailesi tarafından konu çok benimsenmedi.

Şimdi buradan tekrar söylüyorum gelin bir kez daha düşünelim Kamil Sönmez ağabeyim bu güzellikleri hak eden bir sanatçı,  bir gönül adamıydı.  Gelin birlik olalım o koltuklar o makamlar kimseye baki değil. Bu sizler için bir fırsat.  Eserlerinize eser katın. Öğünülecek ve  gıpta ile bakılacak ve de  minnetle anılacak bir vefa örneği sergileyin. Bu önemli ve anlamlı  konuyu sizlere sunuyor ve diyorum ki sizler  bu iki  olayı gerçekleştirin.

Kamil insan, ilçemizin  gurur kaynağı, Devlet Sanatçımız Kamil Sönmez’in ailesinin ve  sevenlerinin gönüllerinde ebediyete kadar yaşayın Türkiye’ye de örnek olun ha ne dersiniz… Sözüm Yazım Arif Olana Arif Olan Anlar.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar