Ordu
DOLAR18.6474
EURO19.6789
ALTIN1078.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Kanayan Yara Çocuk İşçiler

Bugün 23 Nisan; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağanı olan bayram.

Bu gün aynı zamanda emperyalist güçlere karşı başarı kazanmış bir ulusun meclisi olan TBMM’nin 99. kuruluş yıldönümü. Ulu Önder TBMM’nin ilanından 9 yıl sonra 23 Nisan’ı çocuk bayramı ilan ederek onlara verdiği değeri, sevgiyi, geleceğin onlar olduğunu dünyaya gösterdi.

Ne var ki yıllardır coşku ile kutlanan  “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”  son yıllarda bazı gerekçelerle içi boşaltılarak, unutturulmak isteniyor. Türk ulusu; Ata’sının çocuklara armağanı olan bayramı gönülden sahiplenerek karanlık çabaları boşa çıkarıyor, her yıl 23 Nisan’ı coşku ile kutluyor.

Günümüzde çocukların büyük bölümü, 23 Nisan’da Ulu Önder’in işaret ettiği gibi ne yazık ki okul sıralarında değil, minik bedenleriyle çalışma yaşamında ter akıtıyor. Ülkemizde okul sıralarında eğitim alması gereken on binlerce çocuk, ailesine katkıda bulunmak amacıyla tezgâh başında emek harcıyor. O küçücük bedenleriyle para kazanmaya çalışıyor.

Çocuk işçiliği ülkemizin acı gerçeği, tedavi edilemeyen kanayan yarası. Çeşitli platformlarda, ‘’Çocuk işçiliğine hayır’’ diye haykırılmasına, paneller yapılmasına, en önemlisi kağıt üstünde yasaklanmasına karşın, çocuk işçiliği her yıl katlanarak artıyor, iş cinayetlerinin kurbanı oluyor.

Yaşıtları ile sokaklarda oynaması, okullarda eğitim görmesi, çocukluğunu doyasıya yaşaması gereken çocuklar,  küçücük bedenleriyle çoğu da ilkel koşullarda, aile bütçesine katkı sağlamak, ya da iş öğrenebilmek amacıyla terinin son damlasına hem de dek kayıt dışı çalışıyor.

Küçük bedenleriyle orantılı olmayan zor işlerin üstesinden gelmeye, ustasının övgüsünü kazanmaya çalışan, minik emekçilerin birçoğu da, yaşamın keyfini süremeden, geride derin acı bırakarak iş cinayetlerinde can veriyor. Onca uyarılara, önlemlere, denetimlere, yaptırımlara karşın, çocuk işçi sayısı dünyada olduğu gibi, ülkemizde de önü alınamaz şekilde yaygınlaşıyor.

Her yıl ‘’ Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü’’de toplantılar yapılıyor, klişe sözler dile getiriliyor, çocukların yerinin okul ve sokaklar olduğu ifade ediliyor. Ama değişen hiçbir şey yok. Çocuk işçiliği yine acımasızca her yerde kendini gösteriyor.

Dünyada 6-17 yaş arasındaki her 5 çocuktan biri, Türkiye’de ise bir milyona yakın çocuk çalışıyor. Ülkemizde İş cinayetlerine kurban giden 20 emekçiden biri çocuk işçiler. Minik emekçilerin yüzde 90’nına yakını kayıt dışı emek harcıyor.

Bu vahşi istihdam yoğun olarak yaz mevsiminde tarım ve inşaat sektöründe yüzünü gösterirken, en fazla ölümler yine yaz mevsiminde meydana geliyor.  Harçlığını çıkarma, aile bütçesine katkı sağlayabilme amacıyla, daha çok oto tamiri, kaporta, berber çırağı, gibi işlerde inşaat, depo, tarım işkollarında, esnafın yanında yardımcı olarak ter akıtıyor. Maden ocaklarında bile yerin yüzlerce metre altında köle gibi çalıştırılıyor.

Ülkemizdeki yaklaşık 1 milyon çocuk işçinin büyük çoğunluğu minik bedenlerine uygun olmayan, ezilen ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılıyor. Yine yaklaşık 400 bin çocuk mevsimlik ve gezici tarım işçiliği yaparak aylar boyunca okullarından ve evlerinden uzakta yaşamını sürdürüyor.

Suriyelilerin gelmesiyle birlikte  çocuk işçi sayısında göreceli artış oldu. Ülkenin her yerinde Suriyeli çocuk işçiler, Türk akranları gibi tarımda, tekstilde, oto tamir atölyelerinde, merdiven altında mesai kavramı olmaksızın kayıt dışı çalışıyor.

Çocuk işçiliği, Türkiye’nin önlenemeyen acı gerçeği. Çocuk işçiler eğitim hakkından yoksun kaldığı gibi, fiziksel ve psikolojik gelişimin yavaşlaması, işe bağlı sakatlık, fiziksel zarar, istismar ve ihmal gibi sorunlarla karşılaşıyor.

 İş yasasında çalışma yaşının hala 15 olması, asgari ücrette 16 yaş farkının kaldırılması çocuk işçiliğini özendiriyor, daha da artmasına yol açıyor. Çocuk işçi çalıştırmak artık olağanlaştı, kanıksanır hale geldi. Türkiye’nin kanayan yarası haline gelen çocuk işçiliğinin önlenmesi için daha ne kadar beklenecek?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar