Ordu
DOLAR12.3703
EURO13.9554
ALTIN713.28
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

 Kar yolları kapattı

“Küresel Isınma” tabii beraberinde iklim değişikliğini de tetikliyor. Kutuplarda buzlar eriyecek, denizler yükselecektir. Denizlerin 50 santim yükselmesi demek 500 milyon insanın evsiz, yurtsuz kalması demektir.

***

Ozon tabakası inceldikçe, güneş (ultraviole)  ışınları daha dikey yeryüzüne inecektir. Tüm canlıların bağışıklık sistemleri bundan zarar görecektir. Ozon tabakasının delinmesini istemiyorsanız, ki istemiyoruz.  Yapacağımız tek şey, kimyasalların salınımını azaltmaktır. Havamızı bulandıranlara (başta ABD) bir bedel ödetmektir.

***

İklim değişikliği toplantılarında bunlar tartışılıyor.  Önümüzdeki 50 yıl için öngörüler masaya yatırılıyor. Yeterli mi?

Değil tabii. En azından önümüzü gördüğümüzü bilelim.

***

Kömür gitti. Doğalgaz geldi. Hava kirliliği azaldı mı? 2018 Kasım ayı ölçümlemeleri, Ordu’yu da havası kirli iller arasında saydı.  Üzülmeyin bu da geçer…

En azından havanız batsın diyenlere inat, kör topal yaşayıp gidiyoruz.

Kar geldi. Zamanlama manidar değil, sıcak geçen bahar ve yaz ayları, tarımımızı etkiledi. Kış her ne kadar “kazma kürek yaktırır” dense de toprağın üzerinde uzun süre kalacak böyle zengin bir örtüye ihtiyacı vardı.  Toprak sağlığını korursa, üzerinde yaşayan bizler de mikroplardan korunmuş oluruz. 

***

Isının 8-10 derece düşmesi, dolayısıyla yurt genelinde ani kar baskını, birçok ilde okulların “bir gün” tatil edilmesine neden oldu. Bu iller arasında Ordu’da var. 

***

Kar yağdığında bundan en çok çocuklar sevinir. Nitekim; yakacak, yiyecek, sıcak bir yatak derdinin ne olduğunu bilmeyen çocukların sevinmesi çok doğal. Bizler de öyle büyüdük. Okul dönüşü eve girdikten sonra ilk işim, üst katın merdiven başında diz çöküp havada süzülerek gelen kar taneciklerini portakal ağaçlarının yapraklarına konana kadar izlemekti. Çok sonraları, kar taneciklerinin döne döne gelirken, birer yıldıza dönüştüklerini görmüş,  çok etkilenmiştim.  

***

Yazının başlığını gazeteye gelene kadar “Üşümeyin” koymayı düşünmüştüm. Klavyenin tuşlarına basmaya başlayınca, farklı bir başlık çıktı.

Yine de, siz siz olun üşümeyin!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar