Ordu
DOLAR15.9621
EURO16.9176
ALTIN948.37
Şinasi KARA

Şinasi KARA

Mail: [email protected]

reader

KARACAÖMER’İN ARMUTLARI (ANILAR)

Sene 1956. İlk okul ikinci sınıftayım. Gündüzlü Köyündeki ahbabımız, ailece bizi düğüne çağırdı. Babam, beraberinde beni de götürdü.

O zamanlar, Gündüzlü Köyüne düzenli yol yoktu. Davulun sesine, patika yollardan gittik. Düğün evine ulaştık.

Davulcular babamı görünce, hareketlendi. Karşılama yapıyorlar. Kırnatacı öttürüyor, davullar çalıyor, yer yerinden oynuyor. Babam cüzdanı çıkardı, bahşişlerini verdi. Bahşişi alan çalgıcılar, bir coştu ki anlatamam.

Yemekler yendi, gelin almak için hazırlıklar yapıldı. Gelin almaya gidenler arasında babam da var. Ben de ısrar edince, babam ''sesini çıkarma, beni takip et'' dedi. Sonradan anladım ki, gelin Ordu-Karacaömer Köyünden alınacakmış. Ordu 24 Km. aşağıda. Tek bir araba var. O da Kaymazların, kamyondan bozma otobüsü.

Otobüse bindk. Ordu’ya indik. Otobüs, şu anda Genceloğlu petrol istasyonunun bulunduğu yerdeki, boş araziye park etti. Patika yoldan, Karacaömere doğru yaya yürüdük. Köyden at buldular, gelini ata bindirdiler. Davul zurna eşliğinde, otobüsün olduğu yere doğru iniyoruz.

Yol üzerinde, Karacaömer’deki ikiz villaların olduğu bahçede, bir armut ağacı var. Üzeri armut dolu. Armutlar al beni diyor. Telin altından bahçeye girdim. Birkaç armut kopardım. O da ne. Adamın biri bana bakıyor. Korktum, elimdeki armutları yere attım.

Yavaşça tele yaklaşıyordum ki. Adam bana ''korkma yeğenim, istediğin kadar topla, arkadaşlarına da götür'' demez mi. Önce tedirgin oldum. Adam, attığım armutları uzattı. Bana verdi. Almamak olmazdı. Heyecanla aldım, teşekkür ettim. O armudun tadını hiç unutamıyorum.

Şansa bakın ki, 1980 yılında Karacaömer Köyünde bahçe sahibi oldum. Benzer armutlar benim bahçede de var.

Bu yaz, adamın biri elinde sepet, benim armutları topluyor. Beni görünce, tedirgin oldu. Elinde armut dolu sepet yanıma geldi. ''Bekçi efendi, ben Şinasi Beyden izin aldım'' demez mi.

Birden, armut hikayemi hatırladım. Ben Şinasi’yim diyemedim. ''İzin aldınsa mesele yok'' deyip, adamı yolcu ettim.

Karacaömer armutları her zaman al beni diyor. Benim bahçeden, armut toplamak için izin gerekmiyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar