Ordu
DOLAR18.8101
EURO20.4712
ALTIN1164.6
Benhür FELEK

Benhür FELEK

Mail: [email protected]

Karadeniz’de kanserin nedenleri

1 -Çernobil.

2-Ersöz gazları kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltır.

Çocuklar bu gazlara çok duyarlıdır. Karbon monoksit gazının yüzde 80’lere varan oranda havada asılı kalır. Kirli gazlar binalara zamanla toprağa suya bitkilere karışarak doğal yapıyı bozar.

3-Karadeniz bölgesinde dağların kıyıya paralel oluşu hava sirkülâsyonunu olumsuz etkiler.

Trafikteki araçların egzozlarından çıkan tonlarca M3 Ersöz gazı dağların kıyıya ÇİN SETİ gibi uzanması ek söz gazını yerleşim yerlerine depolar. Ersöz gazından çıkan dumanlar öncelikle insan vücudunun solunum yollarına adeta kanserojen enjekte eder.

İçerisinde karbon monoksit, bütandın 13,hoş kokulu hidrokarbonlar, formaldehit, benzer gibi uçucu gazlar bol miktarda bulunu ve akciğer kanseri riskini artırır.

Karadeniz bölgesinde yerleşim yerleri otoban ve araç yolları kenarları yerleşim yeri olarak seçilmiştir. Bu gazlar uzun süre yaşayan insanlarda,

Mesane Kanseri

Pankres Kanseri

Böbrek Kanseri

Yutak Kanseri

Gırtlak kanserine yakalanırlar.

Tarımsal üretim de kullanılsalar bile, pesti sitler ve benzeri kimyasal toksin maddeler doğadaki kuşlar, balıklar memelileri etkileyerek Doğal yaşamı bozar.

İçeriğinde cıva arsenik, kadmiyum, kurşun gibi maddelere çevre kirlenir, doğal yaşam tehdit altına alır.

Fındık bahçelerine zirai mücadele ilacı olarak tonlarca zirai ilaç atıyoruz ısırgan ilacı Amerika ve Avrupa ülkelerinde çoktan yasaklanmıştır.

Bizde, her mevsim  fındık bahçelerini  ısırgan ilacı ile yıkıyoruz toprakta, suda, sebzede denizde ilaç zehirleme devam ediyor.

TÜBİTAK’ın öncülüğünde 2,5 yılda Doğu Karadeniz bölgesinde Artvin, Giresun arasında uzanan 250kilometrelik alanda yüksek gerilim hattının geçtiği bölgede 2000-2007 Yılları arasında 15.299 kişi kansere yakalanmıştır.

Karadeniz bölgesi, coğrafik konumu itibarı ile acilen yetkili kurum ve kuruluşlarca inceleme altına alınması yaşamın gerektirdiği bir zorunluluktur, bölge insanları kansere maruz kalıyor!

Bölgemizde işsizlik, insanların yaşam standartlarını olumsuz etkiliyor.

Genç nüfusun yaşam tarlarını planlamasına olanak vermediği gibi arzu edilen hedefler ve hayallere bugünün şartları güvence vermeden çok uzak.

İnsanımızın geleceğine umutsuzluk, suskunluk veriyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar