Ordu
DOLAR18.6454
EURO19.5048
ALTIN1061.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Karadeniz’in birbirinden güzel pideleri

Karadeniz, göz alıcı doğası, yeşilliği, berrak mavi denizi, taze balık ve hamsisi kadar damak çatlatan pide çeşitleriyle de tanınır.

Bölgenin hemen hemen her yerinde halkın vazgeçemediği pideler, konuk ve turistlerin de beğenisini kazanmaktadır. Karadeniz’e gelen pide yemeden ayrılırsa, o ziyaret eksik sayılır, önemli damak zevkinden yoksun kalır.

Samsun’un ilçeleri Terme, Çarşamba ve Bafra pidelerini Türkiye’de tanımayan hemen hemen yoktur. Her birinin kendine özgü hamuru, pişirme şekli, tadı ve kullanılan iç malzemesi vardır. 

Oldum olası Terme, Çarşamba ve Bafra arasında pide rekabeti yaşanır. Her üç ilçe halkı, esnafı, yöneticileri Karadeniz’in en leziz, görünümü ile iştah kabartan, mideye oturmayan pidelerinin kendilerinin ki olduğunu savunurlar.

Bu iddia, rekabet o denli ileri ki gitmiştir ki, büyük kentlerde yer alan Çarşambalı, Bafralı ve Termeli pide dükkânı sahipleri arasında kıyasıya yarış vardır. Aslında bu rekabet müşteriyi de memnun eder bir yandan. 

Bafra’nın kapalı ince uzun, gevrek pidesi ağza alındığında nasıl lezzet şölenine dönüşüyorsa, Terme ve Çarşamba’nın ince hamurlu ve tereyağı ile zenginleştirilmiş, açık çok kuru olmayan pideleri de o denli damaklarda unutulmaz tat bırakmaktadır.

 Terme’nin, Çarşamba’nın, Bafra’nın görünümü ile birbirinden farklı pideleri özellikle hafta sonlarını kavrulmuş fasulye turşusu eşliğinde adeta şölene dönüştürüyor.

Aslında Karadeniz’in diğer illeri ve yörelerinde pideler de en az onlar kadar güzel, fırından çıkan sıcak nar gibi kızarmış görünümü ile iştah kabartır.  Uzayan peynirli, bol tereyağlı, kalın hamurlu ve dağılmayan yumurta ile yapılan Giresun,  Görele, Çavuşlu, Vakfıkebir ve Trabzon pideleri Karadeniz’in ünlü yiyeceğidir.

Damaklara yayılan pidelerinden ötürü Görele ve Çavuşlu bölgeyi ziyaret edenlerin vazgeçilmez uğrak noktasıdır. Çavuşlu’nun odun ateşinde pişen, ekşi mayalı ekmeği zaten Türkiye’de fazlasıyla tanınmaktadır.

Tabii, Fatsa- Bolaman, Ordu ve Sürmene pidelerinin göz ardı etmemek gerekir. Bolaman sahiline dizilen mekânlarda ince hamurdan açılmış, kapalı peynirli, kıymalı ve kuşbaşılı tereyağlı pidelerini Karadeniz’in mavisi izleyerek yemek çok farklı bir keyif. Aynı şekilde Boztepe’de pideyi Ordu’yu kuşbakışı izleyerek yemek çok farklı duygu. Sürmene’nin uzun ve açık yuvarlak, uzayan peynirinden içi yapılan pideler de son yıllarda bölgenin gözde yiyecekleri arasında ilk sırada yer almaya başladı.  

Karadeniz halkının temel yiyeceği, mutfakların demirbaşıdır pide. Hafta sonlarının vazgeçilmezidir Karadenizli için. Nasıl hamsi bölge insanıyla özdeşleşmişse pide için de aynısı söz konusudur.

Karadeniz tüm illeri ile birer pide kentidir. Görele’nin, Çavuşlu’nun, Trabzon’un yuvarlak açık, içine Vakfıkebir tereyağı katılan, peynirli, kapalı kıymalı pideleri en az Terme ve Bafra pideleri kadar iştah kabartmaktadır.  Bölgenin en güzel ilçesi Ünye’de Çakırtepe’nin leziz pidelerini anmamak haksızlık olur.

Karadeniz’e gelen turistin ilgi gösterdiği, mutlaka tattığı yiyeceklerin başında gelir o güzelim mis gibi tere yağ kokan, nar gibi kızarmış, uzayan pideler. Yani Karadeniz pidesi çok farklı, Türk mutfağında ayrı bir yere ve öneme sahiptir.

Terme’nin de, Bafra’nın da, Fatsa’nın da, Ünye’nin de, Ordu’nun da Görele’nin de Trabzon’un da pideleri Karadeniz’in ortak yiyeceği, ortak kültürüdür. Birini tercih edip, diğerini görmezden gelmek çok büyük haksızlık olur. Her biri kendine özgü damak çatlatan tatları barındırır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar