Ordu
DOLAR18.6384
EURO19.333
ALTIN1048.7
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Karadeniz’in farkı…

Her yıl etkisini artıran küresel iklim sıcaklık değerlerini dayanılmaz boyutlara yükseltiyor.

Doğa dengesinin insan eli ile aşındırılması, termik santral ve HES’lerde  ısrar, kirlilik dünyanın ayarını iyiden iyiye bozdu, mevsimler birbirine karıştı. Tehlike çok büyük olmasına karşın, hala bunun ayırtına varmayan insan ve ülkelerden ötürü gelecekte çok büyük felaketler bekliyor dünyayı

Mevsimler öylesine iç içe girdi ki insan şaşırıyor. Kış mevsiminde kuraklık, yetersiz yağış, yaz mevsiminde kavurucu sıcaklar yaşamı alt üst ediyor. İlkbahar ve sonbaharı yaşayamadan ya kış ya da yaz mevsimine doğrudan geçiş oluyor. Kuşkusuz bunun tek nedeni doğayı, yeşili, ormanların asıl sahibi hayvanları gözü gibi korumayan, tahrip eden bizleriz. Ondan sonra da susuzluktan ve aşırı sıcaktan, aniden oluşan sel felaketinden yakınıyoruz.

Tehlikeye dikkat çeken Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr. Levent Kurnaz, önümüzdeki yıllarda sıcaklığın her bölgeyi kavuracağını açıkladı. Böyle sürmesi durumunda sıcak havanın Akdeniz ve Ege bölgelerinde yaşanılmaz derecelere yükseleceğini, sıcaktan çok nemin yaşamı tehdit edeceğini vurgulayan Kurnaz, sıcak ve nemli havadan dolayı insanların bu bölgelerde sokağa dahi çıkamayacağını savundu.

Yüzyılın sonunda Antalya’da öldürücü sıcaklığın egemen olacağına işaret eden Prof.Dr. Levent Kurnaz, turizmcilere Karadeniz’e yatırım yapmaları önerisinde bulundu. Aynı görüşlerini TBMM İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu’na da ileten Kurnaz’ın açıklamaları yeterince ciddiye alınmayan tehlikenin ne denli korkunç olduğunu gösteriyor.

Bilim insanı Levent Kurnaz’ın da dikkat çektiği gibi Karadeniz, yağışlı ve serin havası, yaylaları ile küresel iklimin ve kuraklığın etkin olduğu günümüzde en ideal bölge. Tanrı vergisi yeşil doğası, ormanları, Marmara, Ege ve Akdeniz’e göre kirlenmemiş denizi ile turizmin parlayan yıldızı. Son yıllarda bölgenin önemi daha da ortaya çıktı. Yerli ve yabancı turistin ilgi odağı haline geldi.

Ne var ki, diğer bölgeler kadar olmasa bile Karadeniz’in yeşiline, ormanına kıyımlar, denizi kirleten balık tesisleri oldukça yoğunlaştı. Sanki birileri, burayı da bitirmek için uğraşıyor. Rize’nin İkizdere ilçesi İşkencedere bölgesinde açılan taş ocağı doğaya karşı hoyratlığın son örneği. Halk, günlerdir aşını, ekmeğini sağladığı gözbebeği yerleşim birimlerini koruma adına mücadele ediyor. Salt bu değil, dereleri kurutan, sellere yol açan HES’ler, zararsız olduğu ileri sürülen biyokütle santrali, siyanürle altın aranan yerleşin birimleri. Tümü son yıllarda bilim insanları tarafından örnek gösterilen Karadeniz’de gerçekleşiyor.

Hadi bölge insanlarının direnişi, eylemi dikkate alınmadı, hiç olmazsa gelecekte soluklanabilinecek tek bölge olduğunu açıklayan bilim insanlarının uyarıları ciddiye alınsın. Gelecekte Karadeniz’in büyüleyici yeşilini, serin havasını da bulamayabilir, çok ararız. 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar