Ordu
DOLAR18.6384
EURO19.333
ALTIN1048.7
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Karanlığa karşı kitap…

Uzun yıllar özlem duyduğu kitap fuarı ile 2014’te tanışan Samsun, bu kez altıncısına ev sahipliği yapıyor. Yetkin, sevilen, değerli yapıtları üreten yazarları altıncı kez ağırlıyor Samsun.

“ Karadeniz 6.Kitap Fuarı”  15-23 Şubat tarihlerinde okurlara kapılarını açtı. TÜYAP ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi desteğiyle gerçekleştirilen fuar, Karadeniz’in saygın kültürel etkinliği olması ile dikkat çekici.

Samsun’la birlikte çevre il ve ilçelerin kültür yaşamına canlılık katacak, kitapseverlerin beğenisini kazanacak fuara çok sayıda yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılırken, fuar süresince panel, söyleşi, atölye çalışması ve çocuk faaliyetlerinden oluşan etkinlikler düzenlenecek.

Böylesine önemli kültür etkinliğinden uzun yıllar yoksun kalan Samsun, 2014’ten bu yana kitap fuarına ev sahipliği yapıyor. İyi ki yapıyor. Karadenizli sanatseverler fuar aracılığı ile tutkunu olduğu yazarlarla buluşuyor, tanışıyor, söyleşide bulunuyor.

Kitabın insanın yetişmesinde, yaşama bakış açısının oluşmasında ve kültürlü birey olmasında etkili olduğu aşikar.  Kişi ne kadar çok okursa, öğrenirse o denli bilgi sahibi olduğu, yaşamına yön verdiği, öz güveninin arttığı, toplumda rahatlıkla kendini ifade edebildiği, hatta saygınlığının yükseldiği, derinlemesine analizler yapabilme yetisine sahip olduğu bilinen gerçek.

İşte bu nedenlerden ötürü çok okumalı insan kitabı, gazeteyi, dergiyi. Aslında kitap okumak nefes alabilmek, su içebilmek gibi zorunlu bir gereksinim. Kitap yaşamın ayrılmaz parçası.

Kitap severlerin sayısı her geçen gün artsa, basılan kitap sayısı ve türü çoğalsa da ülke nüfusuna oranlandığında hala kitaba uzak ve ilgisiz insanlarımız. Salt büyük kentlerde okunan, genç neslin ilgi gösterdiği kültür yapıtları olmamalı kitaplar ve fuarlar. Daha çok yaygınlaşmalı bu tür etkinlikler, daha çok okumalı Türkiye.

Son yıllarda umutlar artsa bile hala yeterli değil, kitap, gazete, dergi satışları, okumaya ayrılan süre.  Hiç kuşku yok ki, kitap fuarları yaygınlaştıkça, tanınan yazarlar halkın ayağına daha fazla gittikçe, iletişim sıklaştıkça okuma oranı da artacak, kitap satışları da yükselecek. En azından ben böyle bakıyor ve dilekte bulunuyorum. Bilmem haksız mıyım?

Okuma oranı yükselmeye başlasa bile nüfusa oranlandığında hala dünyada alt sıralarda kendine yer bulabiliyor Türkiye. Nüfusun 83 milyonu aştığı günümüzde ulusal gazetelerin toplam satışı 2 milyona zor ulaşıyor. Bazı kitaplar çok satıyor, 100 bini aşıyor, baskı üstüne baskı yapıyor. Onlar da kamuoyunun yakından tanıdığı yazar ve gazetecilerin kitapları. Bunun yanın da popüler kültüre hitap eden yapıtların satışı kötü değil. Toplumda okuma alışkanlığının yaygınlaşması adına bu kitapların satılması, ilgi görmesi şüphesiz sevindirici gelişme.

Acı olan, dünya ve Türk klasiklerinin çoğu kişi tarafından yeterince okunmaması. Bu yapıtlar, salt kitap tutkunları ve sanata düşkün okur tarafından ilgi görüyor. Oysa yetkin kalemlerden sayfalara dökülen görkemli yapıtlardan öğrenilecek o kadar fazla bilgi var ki.  Cehaleti yenmek, karanlığı yok edebilmek, aydınlığa ulaşabilmek, yoz görüşleri ortadan kaldırmak, her alanda dünya ile yarışabilmek için daha çok okumaya, daha çok öğrenmeye, daha çok bilinçlenmeye, daha çok donanımlı bireylere gereksinimi var ülkenin. 

Karadeniz 6. Kitap Fuarı’nda aralarında Enver Aysever, Mustafa Kemal Erdemol, Ahmet Ümit, Canan Tan, Şükrü Erbaş, İlyas Salman, Mehmet Alkan, Latife Tekin,  Füsun Çetinel’in bulunduğu çok sayıda yazarın yer aldığı şair ve bilim insanı okurlarla buluşacak. Girişin ücretsiz olduğu fuar, her gün saat 10.00-19.30 saatleri arasında ziyaretçilere açık. Tramvay ile fuar alanına ulaşmak mümkün.

Samsun ve diğer kentlerde gerçekleştirilen kitap fuarları, insanın içini ısıtıyor ve aydınlatıyor, cehaletin, bağnazlığın, karanlığın karşısında insanlara umut aşılıyor. Kitap fuarları fener gibi ışık saçıyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar