Ordu
DOLAR18.6459
EURO19.6741
ALTIN1078.8
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Karaoğlan’ına kavuştu…

Türk siyasi yaşamının önemli isimlerinden Rahşan Ecevit “Karaoğlan”ına kavuştu.

Rahmetli Başbakan Bülent Ecevit’le oluşturduğu düzgün, gösterişten uzak sade yaşamı ile her daim anımsanacak Rahşan Ecevit, en az eşi kadar Türk siyasetine damgasını vurdu. Onların hoşgörülü, sağduyulu, tevazu dolu yapıları topluma örnek olan değerdi.

Bülent Ecevit gibi, emeği, emekçiyi önde tutan, halkın çıkarlarını savunan Rahşan Ecevit, aynı zamanda günümüzde kaybolmaya yüz tutan “vefa”ya sonuna dek bağlı siyasetçi, ressam ve yazardı.

Rahmetli eşinin CHP Genel Başkanlığı dönemde en zor anlarında yanında olan, tüm zorbalığa, haksızlığa karşı direnen, adaleti ve eşitliği önceleyen siyasi figürdü. 12 Eylül’ün en karanlık döneminde, sürgüne gönderildiği Zincirbozan’da Bülent Ecevit’i yalnız bırakmayan, kararlılıkla arkasındaki dik duruşu ile her türlü çileye birlikte göğüs geren siyasetin Rahşan Hanımı idi.

Darbecilerin CHP’yi kapatmasının ardından büyük uğraşılar sonucu kurduğu Demokratik Sol Parti ile yine ezilenlerin, ötekileştirilenlerin, emekçinin, halkın çıkarları için mücadele etti, onların sesi olmaya çalıştı. Eşi ile birlikte uzun ve yorucu yolculuklarında en yakın çalışma arkadaşları tarafından sırtlarından hançerlenseler de hiçbir zaman dik ve cesaretli duruşlarından ödün vermedi.

Siyaset kadar sanatçı yönü de öne çıkan Rahşan Hanım, yaşamının son günlerinde eşine ilişkin yazdığı kitabı ne yazık ki tamamlayamadı. Belki öğreneceğimiz çok şey vardı o kitaptan. Siyasi ve günlük yaşamlarında nelerle karşılaştıklarını, iyi ve kötü günlerini gün yüzüne çıkaracak, öğrenecektik. Ama bitiremeden eşinin yanına, Karaoğlan’ına gitti Rahşan Hanım.

Gazetecilere değer veren, onların rahat ve özgür çalışmalarına katkı sunan bir çifttiler. Hiç unutmam Bülent ve Rahşan Ecevit ile birlikte yaptığımız Danimarka ve Norveç ziyaretini.

Anadolu Ajansı’nda çalıştığım dönemde bir grup gazeteci ile Ecevit’lerin iki ülkede yaptığı görüşmelere, açılışlara katılmıştım. Bir haftalık gezi boyunca, özellikle Rahşan Hanım’ın bizlere gösterdiği yakın ilgiyi nezaketi hiçbir zaman unutamam.  Erken saatlerde çoktan otel lobisine inmiş olur, bizleri beklerlerdi. Yine de nezaketlerinden hiçbir şey yitirmezlerdi. Hele Büyükelçiliklerde verilen resepsiyonda görevlilere bizler için “çocuklarla ilgilendiniz mi?” diyerek sürekli uyarırdı. Dedim ya, Bülent-Rahşan Ecevit, Türk siyasetinin en kibar, en hoşgörülü, karıncayı incitmeyen duygusal çifti idi.

Birbirlerine o denli bağlı idiler. Uçağın en arka koltuğunda başlarını birbirine dayayarak uydukları anları gözler önüne seren fotoğraf karesi onların sevgisini, aşkını çok güzel anlatıyordu.

5 Kasım 2006 yılında yaşamını yitiren eşi Bülent Ecevit’in cenaze arabasının ardından 83 yaşında olmasına karşın 8 kilometre yürümesi eşine bağlılığının bir başka göstergesiydi.

Rahşan Hanım, 14 yıl sonra Karaoğlan’ına kavuştu. Mekânı cennet olsun.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar