Ordu
DOLAR18.6418
EURO19.5326
ALTIN1063.4
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Kaşıkla verilen kepçeyle alınıyor…

Temel tüketim maddelerine zam sağanağı sürerken, şimdi de emlak, su ve çevre temizlik vergilerinde artışa gidilmesi öngörülüyor.

Hayat pahalılığından bunalan vatandaş, yeni vergi artışları ile iyiden iyiye ekonomik kıskacın altına girecek. Başını nereye çevirse her gün temel ürünlere gelen zamlar karşısında şoke olan dar ve sabit gelirli kitle ne yapacağını şaşırmış durumda.

Yılbaşında maaş ve ücretlerdeki mini artışın ardından günlük yaşamın her alanında karşılaştığı yüksek zamlar karşısında adeta çaresizleri oynuyor. Milyonlarca memur, işçi ve emekliye kaşıkla verilen zamlar kepçeyle geri alınıyor.   

 Hazırlıkları süren yerel yönetimler yasa taslağına göre, emlak vergileri artık dört yıl yerine iki yılda bir semt, muhit ve mevki bazında saptanacak. Taslağın yasalaşması ile emlak vergileri  iki yılda bir artacak ve halkın oturduğu sokağa, mahalleye göre devasa zamlar yapılabilecek. Düzenleme ile Çevre Temizlik Vergisi (ÇTV) yüzde 41 ile yüzde 213 arasında artacak. Aynı şekilde yasanın yaşama geçmesi ile su faturaları kabaracak. Bu zamların yanı sıra evine konut sigortası yaptıranlardan yüzde 10 fazla para alınacak.

Siyasi iktidarın çalışmalarını sürdürdüğü taslağın medyaya yansıması ile vatandaşa yeni bir acı reçetenin daha geleceği ortaya çıktı. Belediyelere kaynak oluşturma amacıyla hazırlandığı ileri sürülen taslak, doğrudan yurttaşı vuracak, ceplerini boşaltacak. Sokağın ve marketin pahalı fiyatları ile iyice bunalan vatandaş, bu kez yeni vergilerle muhatap olacak.

Yılbaşında memur ve memur emekli maaşına yüzde 5.5, işçi ve Bağ-Kur emekli aylığına yüze 6.5, asgari ücrete ise yüzde 15.3 oranında zam yapıldı. Daha iki ay bile olmadan bu zamlar şişkin doğalgaz ve elektrik faturaları ile diğer tüketim maddelerindeki fahiş artış karşısında eriyerek anlamını yitirdi.  Açlık sınırı net 2 bin 324 lira olan asgari ücreti sollamak üzere. Çok değil bir iki ay sonra açlık sınırının gerisinde kalır 7 milyon emekçiyi yakından ilgilendiren asgari ücret. MESS ile işçi sendikaları arasında bağıtlanan toplu iş sözleşmesi ile yüzde 18.50 zam alan metal emekçileri şimdilik sevinse bu bile hayat pahalılığı karşısında ücretlerinde aşınma olacağı aşikâr. Çünkü çarşı pazardaki gerçek enflasyon bir türlü dizginlenemiyor.

TÜİK, ocak ayı enflasyonunu yüzde 1.35, yıllık enflasyonu ise yüzde 12.15 olarak açıkladı. Oysa bu rakamların günlük yaşamda karşılığı yok.  TÜİK’in açıkladığı enflasyona göre ücret ve maaşlara 6 ayda bir düşük oranda zam yapıldığından sürekli yitiren milyonlarca emekçi ve emekli oluyor. Bir anlamda,  resmi enflasyon ile maaş, ücret ve aylıklar baskılanıyor.

Dar ve sabit gelirliler açısından böylesine olumsuz görünüm ortada iken şimdi yeni vergilerin yolda olması gariban vatandaşı daha da sıkıntıya sokacak. Siyasi iktidarın taslağı Meclis’e göndermeden önce, muhalefet ve sivil toplum örgütlerinin önerilerini, itirazlarını dikkate alması gerekir.

Belediyelere kaynak yaratılacak diye yeni zamları uygulamaya koymanın toplumda onay göreceğini sanmıyorum. Hem belediyeler, israftan, gösterişten ve lüks tüketimden kısıntı yaparak rahatlıkla tasarruf edebilir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar