Ordu
DOLAR13.6669
EURO15.5196
ALTIN784.71
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Kat Kat Konaklar…

Boztepe’nin eteğinde, yeşille mavinin kucak kucağa olduğu, her biri kartal yuvası evleri olan mahalleler. Kimsenin kimseyi ötekileştirmediği komşuluklar, hepsi hepsi tarih olmadan, ne yapabiliriz?

1986 yılında Çernobil Nükleer Santral patlaması, çevreye duyarlılığın ilk adımı sayarsak, o günden bu güne, çevreye zarar vermeyen her konuda dilimizin döndüğünce uyarı görevimizi yaptık. Sadece gazete sütunlarında değil;  her alanda “Şehir/kent” denince ne anladığımızı ifade etmeye çalıştık.

Bu karşı çıkışlarınızın bir sonucu oldu mu, diye sormayın…

Aslolan kent kimliğinin korunmasıydı. Bugün (siyasilerde değilse bile) kent kültürüne, tarihine sahip çıkan STK’ların varlığı umudumuzu artırdı.

***

İlk çevre eylemi, binlerin katılımıyla: “Sahilimizi Bozdurmayacağız” oldu. Şehiriçi transit geçiş,  çevre yolu ile sağlanmalıydı. Nitekim iki ay içinde (ilk bağlantı noktasından) trafik çevre yoluna aktarılacak.

İkinci büyük eylem “Orman Fidanlığının TOKİ’ye tahsisini önlemek oldu. 24 STK’nın ortak bildiriye imza atmasıyla başlayan süreç, kentin akciğerlerinin yapılaşmaya açılmamasını sağladı.

 BOTANİK PARK kararı sevindirici olmuş, 8 milyon TL. harcanarak, Karadeniz’in tek Orman Fidanlığı kurtarılmıştı.

Taa ki, siyasiler bizi utandırana kadar... Botanik Park, Botanik Parktı.  Ne yapıldıysa sökülüp atıldı. Bugün 75 dekarlık o arazi (Irmak yatağı)Yap/İşlet/Devret modeliyle bir Şehir Hastanesi’ne tahsis edildi.

Başta Üniversite’nin Bucak Mahallesi’ndeki ODÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmak üzere kapısına kilit vuracak, hastalar Şehir Hastanesi’ne yönlendirilecek. Bunlar sağlandığı halde müşteri pardon hasta sayısı yüzde 70 doluluğa ulaşmadığı hallerde açık Hazine’den (bizden alınan vergilerle) karşılanacak.

Deli Dumrul hikâyesi… “Geçenden bir akçe, geçmeyenden iki akçe” alınacak.

***

Bu kentin dokusu, mimari özelliği nasıl korunabilir?

Uzman görüşü istemez.

Sahilde yürüyün neyin doğru, neyin yanlış olduğunu görürsünüz.

Enis Ayar, “M.Ö. ORDU, M.S. ORDU” eylemini başlattığında, çoğu siyasiler 2018 yılı öncesiyle bugünü karşılaştırıldığını sandı. Gerçekten de Mimardan Önce, Mimardan sonra arasında 2018 yıl fark vardı.

İşte 20 katlı Belde Evleri inşaatı… İşte Durugöl Mahallesi’ne 20 bin kişilik stadyum yanına yapılacak olan 65 metre yüksekliğindeki bloklar…

***

Erenler!

Yüzdük yüzdük kenara geldik…

Siz siz olun, ne Kirazliman’ı Acısu da, ne de Durugöl de boğulun!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar