VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Katma Değer

Kısaca “imalat varsa, katma değer var”.

Biz ne yapıyoruz, toplayıp, harmanlayıp, kurutup, kapsuğundan ayırıp (kabuklu) fındığı çuvallara doldurup (toplatma işçileri için borç aldığımız)  manavın kapısına yıkıyoruz.

Günün BORSA fiyatı düşükse, fındığımız “emanette” demektir!. Aynı işlem manavla/fındığı kabuğundan ayırıp kabuksuz hale getiren fabrika arasında da vardır. Emanetin emaneti bakmışsınız Almanya başta olmak üzere birçok AB ülkesine vagon/vagon gönderilmiş.

***

Bir hatırlatma:

TSK’nın Kıbrıs çıkarması sonrası, Ecevit Hükümeti”ne, daha doğrusu Türkiye’nin sanayi ürünlerine, “ambargo” uygulaması başlatıldı. Ambargoya ABD başta olmak üzere birçok ülke katıldı.

Fındık bu ambargonun dışında idi. “İç” Fındık gemilerle, TIR’lara Avrupa’ya gidiyordu. Gazeteci, konunun uzmanlarına “bu nasıl oluyor” diye sorduğunda, şu cevabı aldı: Fındık tekstil ürünü değil ki… Avrupalı kendi sanayisinin ihtiyacı olan “Hammaddeye” ambargo uygular mı?

Çikolatasına fındık koyacak sanayiciye, her kapı sonuna kadar açık…

Tabii bu, bugünün konusu değil!

Başladığımız yere dönersek “katma değer” fındığın fındık olarak satılmasıyla ortaya çıkmıyor; fındığın (buna ister “yarı mamul”, ister “mamul” deyin), bir takım işlemlerden geçip çikolata olarak pazara çıkıp tüketiciye ulaşmasıdır.

***

Şu  “firma” çikolatasında “palm” ya da “palmiye yağı” kullanıyor:  “Almayın!”  kampanyası sırasında, “hepsi kullanıyor” diye belli bir markayı hedef alanlara hatırlatmada bulunmuştum.

O zaman bu koynu pek açmadık. Şimdi açalım:

Sagra, “Fi” tarihinde “İzmir”den, -hadi firmanın üç harfini de yazalım “MAR . .”dan yağ aldı. Yağın kullanılmasından sonra görüldü ki, ürün vitrine çıkınca yağı fındıktan ayrıldı, oysa yağın ürünün yenmesi sırasında “vücut sıcaklığında” erimesi lazımmış mış…!

Ürün toplatıldı, imha edildi.

***

Konuya -bizim gibi- yandan müdahil olanlar “havanda su dövmeyi bırakmalı”.

Haa... İşimiz kamuoyunu bilgilendirmekse… Doğru bilgilendirmek gerekir!

Fındık üreticisin emeğinin karşılığının nasıl alacağı, maliyetin nasıl düşürüleceği  -emanet satışlar- gibi bölgenin hassasiyetlerine yönelmek lazım.

SÖZÜN ÖZÜ:

Araç, ev alacaklara “düşük kredi” vermek için bankalar sırada… Bankaların -başta Ziraat Bankası- üreticiye verilen kredi -kafası gözü yarılmadan-nasıl geriye döner korkusu aşılmalı.. Köprüye, havaalanına, şehir hastanelerine,  “hazine garantisi” veren bu kapitalist/libaral ekonomi, pekala tarım sektöründe de uygulanabilir, çiftçilerin tarlalarını boş bırakıp diyar-ı gurbet etmeleri önlenebilir.

Katma değer” sanayinin özünde var.  Siz Avrupalıya bir ton fındığı fındık olarak satarsanız, bin lira kazanırsınız, fındığı yarı mamul/mamul hale getirip satarsanız, 10 katı kazanırsınız.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar