Ordu
DOLAR12.3703
EURO13.9554
ALTIN713.28
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

KAYA GAZI NİÇİN ÇIKARILMIYOR?

Dünya enerji kaynakları arasında yeni bir seçenek olarak ortaya çıkan kaya gazı şimdilik enerji fakiri Türkiye'nin enerji talebine kısa vadede çözüm getirebilir mi? En basit tanımıyla tortulu ve killi taşlar arasında sıkışıp kalmış kaya gazı, sanayi ve enerji alanlarında yeni oluşumların kapısını aralayan, doğalgaz üreticisi ülkeleri tedirgin eden yeni bir enerji silahıdır. Avrupa doğalgazının yüzde otuzunu tek başına karşılayan Rusya; değişecek dengelerin kendini zora sokacağını ensesinde hissetmektedir. Enerji arzı dünyada gittikçe önem kazanırken piyasadaki oyuncular plan ve pozisyonlarını değiştirmeye başladı.

          Yıllardır bilinen ancak çıkarılamayan kaya gazını Türkiye'nin arama çalışmalarına başlama hamlesi enerji terazisindeki dengeleri sarsabilir. Enerji sektörünün ana müşterisi Avrupa Birliği, endüstrinin ucuz enerjiye kaçışını durdurmanın çarelerini araştırıyor. Kaya gazı sonrası petrol fiyatlarında yukarı yönlü tırmanış ihtimalinin ortadan kalkacağı, büyük bir değişim geçireceği Ortadoğu coğrafyasında kartların yeniden dağılacağına şüphe yok.                                              

          Dünyanın en büyük sivil ve askeri uçak- helikopter üreticisi Boeing firmasının kaya gazı ile çalışacak uçak motorları üretimine girmesi, arabalarda petrolden gaza geçiş projeleri, santrallerde kömür yerine gaz kullanılması gündemde. Kısa bir süre sonra kaya gazı, doğalgaz ile kapışacak! Bu nedenle kaya gazı ihracatı için şimdiden Panama kanalı genişletiliyor. Petrolden gaza geçiş gelişmeleri, petrol talebindeki azalmalarla, Körfez ülkelerine bağımlılığı düşürecek. Kurulan yeni oyunun en büyük kaybedeni Körfez ülkeleri ölümcül tekme yiyecektir.

          Peki enerji ithalatında petrol ve doğalgaz faturaları büyük rol oynayan Türkiye'yi neler bekliyor? Her yıl milyarlarca dolarını enerji için dışarı akıtan ülkemiz için kaya gazı enerji savaşında en değerli silah olacak mı? Enerji ithal edenden, ihraç eden bir ülke gücüne ulaşacak mı? Elbette bunu zaman gösterecektir. Söz konusu gazın aslında doğalgazdan bir farkı yok. Sadece çıkarılma yöntemi farklı. Eskiden yeraltından çıkarılması oldukça zor ve masraflı olan bu gaza ulaşmak, gelişen teknoloji sayesinde artık mümkün. Kayanın öncelikle hapsettiği gazı serbest bırakır hale getirip, hidrolik kırılma (Fracking) yaratıp basınçlı suyla yüzeye çıkarılması sistemi...

          Gazın ''enerji fakiri'' Türkiye'ye diğer avantajı da altyapı şebekesinin hazır olması. Dikkatlerimizi, sahte gündemlerden kurtarıp, ekonomik durgunluğun şifrelerini çözmeye ayırmalıyız.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar