Ordu
DOLAR13.51
EURO15.3543
ALTIN772.58
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Kaybedenin de kazandığı seçim

İl, ilçe seçim kurullarından “Mazbata” alan koltuğa oturdu. Mazbatası, “ÇUKUR” siyasetin engeline takılanlar ise, henüz makam koltuğuna oturamadılar. Onlar “oy” torbalarının üzerinde oturanlardır.

Önce sandığa, sonra torbaya giren bir oy, bir oydur. “Geçersiz” oylardan, geçerli “oy” devşirmek ne zahmetli bir işmiş... YSK Başkanı Sadi Güven’in seçimlerin bitişini takiben yaptığı ilk açıklamada - her türlü yayın spekülasyonuna rağmen- İstanbul’da alınan sonucu açıkladı. Millet İttifakının adayı Ekrem İmamoğlu (ıslak imzalı) tutanaklardaki sonuçlara göre 20 bin (!) üzerinde bir oyla İBB Başkanı seçilmiştir NOKTA!

CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, bu sonucu –nedense- 8 gün sonra İl Seçim Kurulu’na bir dilekçe vererek, meşruiyetinin ilanını istiyor. Kısacası, Ekrem İmamoğlu’na mazbatasını verin... 16 milyon İstanbulluyu kucaklaştırın!

Ne diyordu Ekrem İmamoğlu:

 “Ben ayrıştırmaya değil, 16 milyonu birleştirmeye geliyorum. Onların sesi olmak istiyorum. “Çalıyor” diyorlar... Doğrudur “ben” çalarım, ama gönülleri çalarım...” 

Kaybedenin de kazandığı bir yerel seçim geçirdik. Ekrem İmamoğlu, 82 milyon yurttaşımıza seslendi; “Ayrıştırmayacağım, kimseyi ötekileştirmeyeceğim, herkesi kucaklayacağım.”

31 Mart 2019 Yerel seçimleri bu nedenle önemlidir. “Böl, parçala, yönet”  siyaseti,  seçmende karşılık bulamamıştır.

 ***

Bu ayrıştırıcı dil, Ordu özelinde de karşılık bulmuş değildir.

Cumhur İttifakı adayı Dr. M. Hilmi Güler, mazbatasını aldıktan,  makam koltuğuna oturmadan söylediklerinin bir bölümünü -kayıtlara geçmesi için- aynen alıyorum:  

“(...) Bu işe başlarken sevgiyi büyütmeye geldiğimizi söylemiştim. Ordu buna cevap verdi ve bu noktaya geldik. Sevgi eksiğimizdi, şimdi 5 yıllık çalışmamızda -Allah nasip ederse tek bir anahtar kelime söyleyeceğim-

O da erdemli davranışlar... Erdemli davranışlar, bizim hareketimizin temeli olacak. Millet bizden hizmetten ziyade erdemli bir davranış bekliyor.”

***

Görüldüğü gibi... Sevgiyi büyütmeye gelenlerin kazandığı bir seçim geçirdik.

Önemli olan buydu, devamını istemek de hakkımız olmalı.

***

Medya Notu:

Şu sıra, iki Ordu milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel’le, Cemal Enginyut arasında -günün mana ve önemine uygun olmayan- tweet atışması var.

***

Çuvallardaki oylar sayıldı; seçilen makama, seçilmeyen evine gitti. Her iki milletvekilinin -bir dahaki seçime kadar- “sulh” yapmaları, mutfaktaki yangını nasıl söndürecekleri konusunda kafa yormaları, inanıyorum daha faydalı olacaktır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar