Ordu
DOLAR18.6455
EURO19.6842
ALTIN1078.0
H. Naim GÜNEY

H. Naim GÜNEY

Mail: [email protected]

reader

KAYMAKAM "MEHMET ALİ" BEYİ TANIRMISINIZ?(1891-1895)

Osmanlı İmparatoru Sultan 2.Abdülhamit zamanında mütemayiz, rütbeleri, Albaya eşitti. "Ümerâ" denen amir görevliler ise sınıfının üst basamağı idi. 1891 yılında Ordu'ya Kaymakam(Kaim-makam) olarak tayin olunan Mehmet Ali Bey de, "Mütemayiz" rütbesine haiz ümera idi.
Mehmet Ali Bey,Hopa'nın Cordanzade ailesine mensuptu.Ordu halkı tarafından dindarlığı ve çalışkanlığı ile tanınan Mehmet Ali Bey,ayrıca "Hacı Kaymakam" lakabıyla da anılıyor ve seviliyordu. 
O zamanki Kaymakamlık makamı olarak eski Tapu-Nüfus Müdürlüğü binası kullanılıyordu. Kaymakamlığın yakın çevresinde cami yoktu. Kaymakamlıkta çalışan memurlar ve Saray mahallesinde yaşayanlar için yakında bir cami olmamasının eksikliğini fark eden Mehmet Ali Bey,Hükümet caddesi üzerinde bulunan "Hamidiye cami"nin inşasını büyük emek ve gayretler ile kısa zamanda tamamlamıştı. Bu hayırlı cami hizmetinden dolayı da camiye,yapıldığı ilk yıllarda halk arasında "Hacı Kaymakam Cami"adı verilmişti.

hamidiye cami
O dönemin padişahı olan Sultan 2.Abdülhamit'in adına uygun olarak "Hamidiye" adı camiye uygun görülmüştü. Hamidiye Cami küçüktü ama işlevseldi, sempatikti. Küçükte olsa, Ordu kasabasına ait bir mahallenin ve Devlet görevlilerinin ibadet ihtiyacını karşılamaya yetiyordu. 
Başbakanlık Osmanlı arşivlerinden edindiğimiz bilgiye göre Kaymakam Mehmet Ali Bey, Hamidiye caminin bir fotoğrafını çektirip,arkasına da yazılı bir notla İstanbul'daki Hükümete de yollamıştı.  Mehmet Ali Bey, tarafından yollanan Hamidiye caminin fotoğrafının arkasındaki Osmanlıca yazılı notta " Saye-i diyanet vaye-i cenâb-ı padişahide Ordu kaim-makamı Lazistan hanedanından Saadetlü Mehmed Ali Bey Efendi’nin kise-i hamiyetinden Ordu kasabasında nam-ı nami-i cenâb-ı padişahiye mensuben maa akar müceddeden inşa ve ikmal ettirdiği cami-i şerifin resmidir."diye bahsedilmektedir. İstanbul'dan bu çalışmalarının karşılığı Mehmet Ali Beyi de terfi ettirilip ödüllendirilmişti.
Yine Mehmet Ali Bey,kaymakamlığı esnasında çok önemli bir hastane hizmeti de yapılmıştır. Hastalığın ve sefaletin kol gezdiği 1890'lı o zor yıllarda Ordu'da henüz ciddi bir sağlık kuruluşu yoktu. 
Kaymakam Mehmet Ali Bey tarafından yaptırılan sahra tip küçük “Gureba Hastanesi” Ordu'da ilk ciddi hastanedir. Osmanlı Arşivleri uzmanı Adnan Yıldız’ın yapmış olduğu çalışmadaki bir belgeye göre, 1892 yılında Ordu’da Hamidiye Cami ve Hükümet konağının yakınında hastaların ve yoksulların tedavilerinin yapılabilmesine yönelik olarak açılan bu "Gureba Hastanesi" Orduya 1903 yılına kadar 11 yıl hizmet vermiştir.
Ordu Tarih araştırmaları yapan rahmetli Sıtkı Çebi’nin “Ordu’da Hastane Tarihi” adlı araştırmasına göre,1903 yılında ise "Ordu Hastanesi" adı altında Düz Mahalle Uygunluk Sokakta, üç katlı bir binanın ikinci ve üçüncü katları hastane olarak kullanılmaya başlanmıştı.
Kaymakam Mehmet Ali Bey,ise 1895 yılı başlarında Ordu'da vefat etmiş ve Keçiköy'de Mehmet Ali Beyin öncülüğünde yeni kurulan Şehir Mezarlığına da defin edilen ilk şahıs yine "Mehmet Ali Bey" olmuştur. Cami, Hastane ve Mezarlık gibi üç hayırlı hizmeti dört sene gibi kısa süreye sığdıran Kaymakam Mehmet Ali Beyin ailesi vefatından sonra çok sevdikleri Ordu'dan ayrılmamış ve ilimize yerleşmişlerdir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar