Ordu
DOLAR13.4467
EURO15.2804
ALTIN768.31
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ KURSU NEDEN YOK?

       Ordu Tarım İl Müdürlüğü, kaz ve ördek yetiştiriciliği konusunda üretici ve müteşebbislerin eğitilmesine yönelik kurslar neden organize etmiyor? Aksaray, İzmir, Mersin, Muş, Yozgat ve birçok şehirde bu tür faydalı kurslar düzenlenirken maalesef, Ordu böyle önemli kurstan yoksun. Çiftçilere kaz hastalıkları yanında satış kanalları ve pazara sunum tarzı da iyi anlatılmalıdır. Aynı soruyu kuruluş gayesi nitelikli eleman yetiştirmek olan İşkur'a soruyoruz. Neden ''kümes hayvanları yetiştiriciliği'' üzerine kurs yok? İlgili resmi kurumlar kurs açmayı düşünür mü, bilemeyiz. Biz yine de bu sahada yatırım yapmaya ilgi duyan vatandaşlarımızı bilgilendirelim.

          Kısa vadede kar oranı yüksek bir iş sahası arıyorsanız, eti tencereye, tüyü yastığa, ciğeri yurtdışına kaz yetiştiriciliği işi tam size göre. Günümüzde çok tercih edilen yatırım alanı tavuk yetiştiriciliği olsa da kaz çiftlikleri kurmak daha kolay ve caziptir. Kaz eti yüksek besleyici değeri yanında düşük yağ ve kolesterol içeriği bakımından sağlıklı bir et türüdür. Yabancı seslere ve yaklaşan tehlikelere tıslama sesiyle tepki vererek ''bekçi'' görevi gören kazlar, fındık bahçesindeki yabani ot temizleme işini de rahatlıkla yerine getirebilirler.

          Seçilecek arazinin konumu ve ideal bir ısıtma sistemi kazların yaşamlarını sürdürebilmesi için önemlidir. Kazlar tavuklar gibi hareketsiz yetiştirildiklerinde aşırı yağlanmadan dolayı kısa sürede ölebilir. Bu nedenle kümes ve otlak alanı yerleşimi dikkatli bir şekilde kurulmalıdır.  Kümes içerisinde su ihtiyacını giderecek bir otomatik su alanı bulundurulması şart.                           

          Çanta, yastık ve yorgan yapımı, koltuk üretiminde, boya sanayinde kullanılabilen kaz tüyleri yün ve pamuğa göre daha uzun ömürlüdür. Şehrimiz su kaynaklarının zenginliği ve uygun iklimiyle kaz sürülerinin üretilebilme potansiyeline oldukça elverişlidir. Cesaretiniz varsa kimse sizi durduramaz. İstiyorsanız yapabilirsiniz. Sadece kendinizin değil, şehrin de kaderini değiştirebilirsiniz. Hayvancılık yerel ekonomik kalkınmanın itici bir kuvvetidir. Dikkatlerimizi,  sahte gündemlerden kurtarıp, ekonomik durgunluğun şifrelerini çözmeye ayırmalıyız

*

İnsan fırsatların gelmesini bekler, fırsatlar da insanın gelmesini… Fırsatlar bekler, insanlar bekler; kazanan hep mazeret olur.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar