Ordu
DOLAR15.9621
EURO16.9176
ALTIN948.37
Uğur Yavuz

Uğur Yavuz

Mail: [email protected]

reader

KAZANCIMIZIN DÖRTTE BİRİ DEVLETİN

Kurumlar Vergisi Kanunu’na eklenen geçici 13. madde ile kurumlar vergisi oranı, 2021 kazançları için yüzde 25 ve 2022 yılı kazançları için de yüzde 23 olarak artırılıyor.

Son yıllara baktığımızda sürekli olarak kurumlar vergisi oranlarıyla oynandığı görülüyor. Şöyle ki uzun yıllardan beri yüzde 20 olarak uygulanan kurumlar vergisi oranları; 2018, 2019, 2020 yılları kazançları için yüzde 22, 2021yılı kazançları için %25, 2022 yılı kazançları için %23 şeklinde değiştiriliyor.

Ayakta kalmak için canla başla mücadele eden şirketler bir de kurumlar vergisi artışı ile mücadele etmek zorunda bırakılıyor. Türkiye’nin istihdam yaratan, ihracat yapan, döviz girdisi sağlayan, yatırım gerçekleştiren ve katma değer yaratan şirketler üzerine ilave vergi koymak özellikle bu ekonomik ve sağlık koşullarında akıl alır gibi değil. Bu durum şirketleri vergiden kaçınma yöntemlerine itecek, kayıt dışılığı artıracaktır. Yüksek faiz ortamında yatırım yapmaktan kaçınan ve faize yönelen şirketler, bir de oran artışı sonrası yatırımlarından iyice vazgeçecektir. Bu durum işsizliği artıracaktır ve kurumlar vergisi oranı yüksek olsa bile ödenen vergi azalacaktır.

Bir diğer konu ise; yabancı sermayenin gelmesinde vergi sistemleri özellikle kurumlar vergisi oranları çok önem arz etmekte. Sürekli değişen ve artan kurumlar vergisi oranı yabancı yatırımcıyı ülkemizden uzaklaştıracak, kurumlar vergisi oranı düşük ülkelere yönlendirecektir.

Neresinden bakarsak bakalım kurumlar vergisi oran artışı; ülke yararına değil, zararına olmuştur. Şirketler kazançlarının dörtte birini devlete vermek zorunda kalmıştır. Bu karar tekrar gözden geçirilmeli kurumlar vergisi yüzde 20 ye düşürülmelidir. 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar