Ordu
DOLAR9.262
EURO10.7921
ALTIN526.39
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

KENDİNİ KEŞFET, MESLEĞİNİ SEÇ

Meslekte başarılı olmanın, ilerlemenin belli kuralları vardır. Meslek seçimi, eğitim görülecek üniversiteyi seçmekle başlanır. Ama gerçekte gittiğiniz üniversite insanı meslek sahibi yapar, ne de seçilen meslek okunan bölümle bağlantılı olur. Yazı bu kararınıza yardımcı olma gayesi taşımaktadır.

Çocukken sıklıkla duyduğumuz ''büyüyünce ne olacaksın?'' sorusuna çabucak, hevesle ve genelde benzer cevaplar verirdik. “Doktor olmak istiyorum, hayalimde pilotluk var”. Ancak, büyüdükten sonra iş değişiyor. Türkiye'de, çarpık eğitim sistemi, çevre baskısı yüzünden günümüz şartlarında çoğu insan hayal kurduğu, keyif alacağı işi yapamıyor.     

Meslek seçimi insanın hayatında vereceği en önemli kararlardan biri. Sevdiğin işi yapmak mı yaptığın işi sevmek mi? Asıl mesele bu! Zevkle yapabileceğin meslek konusunda kafanın bir köşesinde mutlaka bir fikrin vardır. Bazen hayat şartları, bazen kendini ve mesleği tanımamak, üniversiteyi araştırmamak, aile baskısı, toplumsal beklentiler gibi tercih hataları yanlış meslek seçimine yol açabiliyor. Ortaöğretimi bitiren  gençlerin, yükseköğretim programları hakkında yeterli bilgi sahibi olmadıkları ve bu nedenle doğru sıralamada güçlük çektikleri görülmektedir hep. Bir mesleği seçerek bir yaşam biçimini seçmiş oluyorsunuz. O nedenle iyi düşünmeden alınan kararlar pişmanlıkla sonuçlanıyor.

Hangi mesleği seçmeniz gerektiğini bulmak için kendinizi tanıyarak işe başlamalısınız. Öncelikle güçlü yönleriniz ve becerileriniz neler kendinize sormalısınız. Böylece hangi işin sizi hoşnut edeceğini bilirsiniz. Neyi aradığınızı bulmakta ve belirlemekte zorlanmazsınız. Aileniz, arkadaşlarınız ve öğretmenlerinizin fikirlerini almayı da ihmal etmeyin. Bir işi sevmenizi sağlayacak etkenlerden en önemlisi çalışma ortamıdır. Ofiste, belirli saatler dahilinde çalışmak mı, yoksa daha serbest çalışabileceğiniz iş mi ilginizi çeker? Bunu da hesaba katın.

Bazı meslekler özel eğitim ve yüksek bir bütçe gerektiğinden meslek seçimine karar vermeden önce ekonomik müsaitliğinizi gözden geçirip hayallerinizin peşinden koşmalısınız. Karakterinizin mutlu bir kariyer yolunda kilit faktör olduğunu asla unutmayın!

Kendinizi geçmişinizle sürekli bir çatışma içinde bulmamak için adımlarınızı sağlam atın. 

*

Nereye gittiğini bilene, dünya kenara çekilip yol verir.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar