VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9547
EURO18.4424
ALTIN1036.4
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

KENT KONSEYİ NE İŞ YAPAR?

Ne işe yaradığını bugüne kadar anlamadığım, işin aslını merak da etmediğim bir yerdir kent konseyi. Tabela partileri ve 'adı var kendi yok' derneklerden farksızdır benim için. Kent konseyi neymiş bi' bakalım. 2005’te Belediye Yasası’nın 76. maddesi ile belediye teşkilatı bulunan yerlerde kurulması zorunlu hale getirilmiş. Hemşehrilik anlayışı içerisinde insanların buluştuğu; kentin kalkınma önceliklerinin, problemlerinin belirlendiği, tartışıldığı, çözümlerin geliştirildiği yapı... Soruyoruz; vatandaşın refah seviyesini yükselten, yoksulluğu giderici hangi programı geliştirdi? Çocuk, genç, kadın, emekli ve engellinin toplumsal yaşamdaki etkinliklerini artırmak ve yerel karar alma mekanizmalarında ne aktif rol oynadılar? Motorlu taşıt sürücülerinin lunaparka döndürdüğü trafiğe, Sirke dönmüş caddelere, kaldırımlara taşan işgallere ve çarpık yapılaşmaya ne çeşit çözümler getirmiş? Belediye, 'adamına göre muamele'  ile pek çok keyfi imar uygulamasına ''yapılsın'' mührü vururken, yeşil alanları imara açmak suretiyle kentin kalbine hançer saplarken, sahil yağmalanırken bu Kent Konseyi ne yaptı? Ne yapabildi? Sorunların tespiti ve çözümü amacı doğrultusunda çalışan örnek bir Kent Konseyi ne duydum ne gördüm.

Ordu sahilinde gezerken Kent Konseyi tabelası asılı binayla her göz göze geldiğimde ''burada ne oluyor?'' sorusunu kendime hep sorarım. Mahallelere girip yüzüne 'sonbahar' düşmüş işsiz gençler, esnaf, ev hanımı, emeklilerle hiç görüşme yok, varsa yoksa hep protokol mensubu, makam sahipleri ziyaret ediliyor. Niçin? Konsey kesinlikle bir tarafa aittir. Bu mekanizmanın içerisinde her bireyin eşit ve hür olduğunu söylemek zor. Oysa aynı milletvekilleri gibi konsey üyelerini de vatandaş seçse hem yaptırım gücü artar, hem de kaynakların doğru kullanımı konusunda denetim fırsatı yakalayabilir.

Bu ülkede doğruların ifade edilmesinin pek sevilmediğini hepimiz biliyoruz. Bütçeler hiç bir zaman konsey toplantılarında alınan kararların uygulanmasına müsait değildir. Bütçesi 'yamalı bohçadan' farksız bir belediyeye sunduğunuz plan ve proje ne işe yarar? Kent konseyi kimi ilçede hiç kurulmadı, kimi ilde amacına ulaşamadı. Çoğu meslek erbabı, 'uzman' ise hiç yer bulamadı. Kent Konseylerinin hiçbir dönemde ilimiz adına bir yarar sağladığına, kentin marka değerine, gücüne katkıda bulunduğuna şahit olmadık.

Yani; kent konseyini çok ciddiye almak gerekir mi? Uykucu, üşengeç adamın da dediği gibi: Boşver!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar