Ordu
DOLAR18.6474
EURO19.6789
ALTIN1078.2
H. Naim GÜNEY

H. Naim GÜNEY

Mail: [email protected]

reader

KENT MÜZESİ İÇİN VAZİFE BAŞINA!

Tarihi Sağra Konağı’nın restorasyon çalışmalarının ardından müzeye, bahçesinin ise kafeteryaya dönüştürülmesi planlanıyor. Ama tarih ve müze uzmanlarınca Kahraman Sağra Konağının "Ordu Kent Müzesi" olması gerektiği beyan ediliyor.

Ben de şahsen Ordu Kent Müzesi için halen yer düşünce aşamasında olan yetkilileri göreve davet ediyorum. Artık Ordu'ya yaraşır bir yerde "Ordu Kent Müzesi için somut adımlar atılmalıdır. 

Yol yapmak, su getirmek kadar; kentimizin tarihindeki olan biten ve yaşanan her şeyin modern bir müze anlayışı ile günümüz gençlerine, gelen turistlere sunmak da önemli bir kamu görevidir. Haydi ! Kent müzesi için daha da gecikmeden vazife başına.

naim güney (1)_2

Şehrimize çok acilen modern bir "Kent Müzesi" kurulması gerekir. Çünkü geçmişten kalan ve kaybolan tüm kültürel ve tarihi değerlerimiz kurulacak bir kent müzesi ile görsel ve yazılı olarak kayıt altına alınacaktır. 

Ama şu an itibarıyla bakıyoruz ki, Kent Müzesi için henüz bir faaliyet yok ve kimsenin acelesi de yok. Her yerde her platformda Ordu kentinin kültürel ve tarihi hafızası olabilecek çağdaş bir müzenin kurulması gerektiğine dair yazdık, söyledik, ama boşuna nefes tüketmişiz. Hiç bir cevap ve dönüş yok. Herkes ajandasında yazan plana göre hareket etmeye devam ediyor. AVM, yol, otel gibi bazı güncel alt yapı yatırımları herhalde daha cazip geliyor.
Kent Müzesi kavramının içeriğini, faydalarını, diğer klasik müzelerden farkını ısrarla anlatmak lazım diye düşünüyorum.

Ordu Kent Müzesi hizmete açıldığında, tarihi ve kültürel mirasımızın korunmasında, bu alandaki eğitimde ve iletişimde önemli roller oynayacak güçlü sivil bir kültür merkezi olarak ortaya çıkacaktır. Böylece Kavramın en geniş anlamıyla, 

Ordu kentimizde “yaşam kalitesi” gerçekten yükselecektir. Bu süreci hızlandırmak ve derinleştirmek için hepimizin yapabileceği bir şeyler vardır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar