VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9499
EURO18.4114
ALTIN1034.4
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

KENT ve PLANLAMA 

Hüseyin Kaptan’a Armağan 

Prof. Dr. Hüseyin Kaptan’a Armağan Kent ve Planlama  (YEM yayınları, Aralık 2020, büyük boy, 716 sayfa) kitabı, sadece akademik çevrelerce değil, kent planlamasına soyunan yerel yönetimlerin de bir başvuru kitabı olarak masa üstüne konulmalıdır. 

*** 

Bu tanıtım yazısına Prof. Dr. Emre Aysu’nun “Kaptan ile 50 yılı aşkın beraberliğin kısa öyküsü” başlıklı yazısından uzun bir alıntıyla başlamak istiyorum:

“Kaptan mezuniyet sonrası Ankara’da İller Bankası’nda çalışmaya başlamış ve şehir planlama çalışmaları konusunda uzmanlaşmanın ilk adımını atmıştı. (…) Bu arada Kaptan’ın desteği ile İller Bankası’ndan ben de planlama çalışmaları almaya başladım. (…) Amacımız mesleğimizde en iyi olmaktı ve ilerleyen zaman içerisinde Kaptan bu isteği biraz abartarak derin bir tutku haline getirdi. 50 yılı aşkın sürecek olan bu arkadaşlığın ve aileler olarak birlikteliğin başlangıcı ve özellikle zaman içinde giderek artan ortak çalışmalarla başlayan Atelye 70 kuruculuğu, fakülte ve bölümdeki bir arada olma sonucu aramızda arkadaşlıktan öte iyi günde kötü günde kardeş ilişkisi gelmişti. (…) Sonuç olarak sevgili dostum, arkadaşım, yaşamında iyi ilişkiler kurabilen, yaşamına ilişkin tüm sınırları zorlayan, yaşama sıkı sıkı bağlı olan, yüklü olduğu sevgiyi paylaşan bir yapıya sahip olan, yerküreden hataları ile, sevapları ile, tutkuları ile böyle bir Kaptan geldi, geçti. Asıl olan bu zaman aralığında sivil, akademik ve profesyonel yaşamındaki üretimleri ve bunların yeni kuşaklar tarafından doğru okunabilmesi ve geliştirilebilmesidir.”

*** 

 “Kent ve Planlama” kitabını yayıma hazırlayan İclal Dincer – Zeynep Enlil; “Planlama Kavramları/ Planlama Hukuku ve Kurumsal Yeniden Yapılanma/ Tarih, Kültür, Miras/ Planlamada Yenilikçi Yaklaşımlar/ İstanbul’un Dönüşümü ve Planlama ve İstanbul’da Kıyı ve Turizm,”  başlıkları altında birden çok akademisyenin kapsamlı çalışmasını bu kitapta toparlamayı başarmışlar.

*** 

Kitabın önsözünde “Hüseyin Kaptan ile Birlikte Üretmek,” üzerine düşüncelerini yazanlar arasında oğlu Doğu Kaptan da var.

Bakın oğul, Baba Kaptan’la nasıl çalışılır hakkında neler diyor:

“Kaptan Hoca enformel bir adamdı. Planlama onun için esastı ve temelini şehir makro formu, sosyal, kültürel ve ekonomik yapı, yoğunluklar, donatılar, yeşil sistem, ulaşım, altyapı gibi makro ölçekteki meseleler, kentsel tasarımın temelini ise insan, doğa, yaya hakim sokaklar, meydanlar, avlular, parklar ve farklı fonksiyonlardaki yapılar oluşturuyordu. Form ve mimari ise geriden geliyordu. (…) İstanbul Metropol Planlama (İMP) süreci ile babam yeniden doğmuştu. Çalışma arkadaşları çok değerli akademisyenlerdi, onun yanında dünyanın da İstanbul’a ilgisi müthişti ve o İMP’nin kapılarını herkese açmış olmaktan gurur duyuyordu. (…) Üç yaşımdan beri kendisi kalp hastasıydı; ilk kalp krizini 36 yaşında geçirmişti. Doktorlar kalp ameliyatının daha keşfedilmediği o günlerde hastalara beş yıl ömür biçiyorlardı. Oldukça ciddi olan kalp rahatsızlığına rağmen kendisi yaşam heyecanı ve meslek sevgisiyle 42 sene daha dolu dolu yaşadı ve belki de bu anlamda bir rekor kırdı. 78 yaşında aramızdan ayrıldı. Hâlâ Kaptan Hoca olsa ne yapardı?”  diyoruz; bir şekilde hâlâ ofiste bizimle birlikte çalışmaya devam ediyor. 

*** 

Prof. Dr. Hüseyin Kaptan 1970‘li yıllarda, Trabzon ve Ordu İmar Planı müellifi olarak, sık sık memleketi Ordu’ya gelme fırsatı da bulmuştu. O günler ve daha sonraki yıllarda uzun doğa yürüyüşlerine birlikte çıkmışlığımız da vardı.  Ömür gelir geçer! 

 

Gün, bu yaşanmışlıkları yaşlandırmadan sürdürebilmektir.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar