Ordu
DOLAR18.6384
EURO19.333
ALTIN1048.7
H. Naim GÜNEY

H. Naim GÜNEY

Mail: [email protected]

reader

KENTİ ve TOPLUMU AYDINLATAN BİR DENİZ FENERİ; ORDU OLAY GAZETESİ

Ordu Olay Gazetesi kurulalı tam 30 yıl geçmiş. Ancak altını çizmek istiyorum, yalnızca gazetecilik yapılarak geçen 30 koca yıldan bahsediyorum. Ordu Olay yayın hayatına 1990’lı yıllarda gazetelerin kuponlarla ansiklopedi verdiği zamanlarda başlamıştı.  O yıllarda Dünya’da Gorbaçov’un Glasnost ve Perestroyka politikaları ile Carl Lewis’in Tokyo’daki 100 metrede 9.86 saniyelik müthiş rekoru konuşuluyordu. Türkiye’de ise SHP’de Erdal İnönü’lü ve Anavatan’da Turgut Özal’lı yıllar vardı…

1991’de neşredildiği ilk günden bu yana Ordu Olay, soluk soluğa şehrin gündemini takip ederek, gazetecilik çıtasını hiç düşürmeden yayın hayatına devam etti. Tabii Ordu Olay’ın başında gerçek mesleği sadece gazetecilik olan ve bu işin yüksek eğitimini gören Sayın Mesut Zeki Özel’in bulunması, diğer yerel gazetelerden ayrışmasının en önemli nedeni olmuştur.

Zamanımızda ise hem gazetecilik hem de teknoloji değişmiştir. Artık dijital ya da veri gazeteciliği söz konusudur. Basın, kâğıtta gazete çıkarmadan çok, siyaset-sermaye-finans ilişkiler sarmalında, internet dünyasında haber akışının yaratıldığı bir sektör haline gelmiştir. Basında öne çıkan dijitalleşmeyle birlikte, Ordu Olay’ın da yenilikçi bir anlayışla internette hızla yol aldığını görüyoruz… Bu da Ordu Olay’ın ilkeli geleneksel çizgisiyle, yenilikçiliği buluşturup ortaklaştırdığının kanıtıdır.

Ordu Olay, günümüzün dinamikleri içinde meslek etiğinden, ticari haberciliğe ve internete kadar gazete zihniyetinin radikal olarak değiştiği ve maalesef dejenere olduğu bir süreçte çizgisini değiştirmeden saygın bir şekilde yayın hayatını sürdürmeye gayret etmektedir.  

Ordu Olay 30 yıldır tarafsız, adaletli ve özgür yayınlarıyla Ordu şehri gündemini ilk günün heyecanıyla okuyucularına ulaştırmaya devam ediyor. Türkiye gibi hemen hemen her an büyük çalkantılar yaşayan bir ülkede, Cumhuriyetçi bir çizgiyi sürdürmek, bu konuda çeşitli kaynaklardan gelen baskılara direnebilmek kolay değildir. Atatürk Cumhuriyeti’nin sadık takipçisi, modern ve çağdaş bir dünyanın Türkiye’mizde var olmasının mücadelesini onurla sürdüren Ordu Olay Gazetesi her türlü takdirin üzerinde bir yayın politikansa sahiptir.

Biliyorsunuz Karadeniz kıyılarında kritik yerlerde deniz fenerleri vardır. Bu deniz fenerleri, gemiler kayalara çarpmasın diye ikaz lambalarıyla çırpınıp, dururlar. Ordu Olay ’da, kümelenen bir grup gazeteci de, Ordu kentinin daha iyi, daha güzel, daha müreffeh olabilmesi için otuz yıldır basınımızda adeta bir deniz feneri işlevi görürler. Ordu Olay Gazetesi de yayınlarıyla yıllardır bir deniz feneri gibi her yeri aydınlatmak için yıllardır çırpınıp durmaktadır.

Ordu Olay’ın kentine havalimanı yapılması için attığı cesur manşetlerle bu hayal denilen proje hayata geçmiştir. Bu gazete Ordu’ya bir üniversite açılmasından, yörenin geçim kaynağı olan fındık fiyatlarının istikrarına, hızla yükselen betonlaşmadan, çevreye, doğaya karşı açtığı yüzbinlerce imzalı kampanyalara kadar duruşundan taviz vermeden yoluna devam etmiştir. Ordu lehine hastane, çevre yolu, Samsun Sarp arası demiryolu hattı gibi her türlü faydalı projeye destek veren yayınlarıyla kent gündeminde daima lokomotif olmuştur. Kirazlimanı’ndaki 17 katlı 3 blokun yıkılmasından, Durugöl’deki yeşil alanların çok katlı imara açılmasına kadar kentteki her türlü yanlışa yanlış demesi, her gün manşetlerinde bıkmadan usanmadan cesurca direnmesi; Ordu Olay Gazetesinin şehrini aydınlatan öncü bir deniz feneri olduğunun ispatıdır… Bunca ekonomik sıkıntının, tükenmişliğin ve yozlaşmanın yaşandığı günümüzün gazetecilik alanında, bu ilkeli duruşu koruyup sürdürebilmek hiç de kolay değildir.

Ordu Olay bugün yaşanan tüm zorlu koşullara rağmen ideallerinden taviz vermemesinin yanında kentte son yıllarda artarak yapılan yerel tarih araştırmalarına destek vermiş, sayfalarını siyah beyaz nostaljik fotoğraflara ve Ordu hatıralarına açmıştır.

Değerli gazeteci büyüğümüz Rüştü Baş’ın kaptanlığında, Ordu Olay Gazetesi bunu 30 yıldır süren örnek bir çaba ve yayıncılıkla başarmıştır. Sahibinden yazı ailesine kadar; Ordu Olay’ın çalışan her ferdi, Türkiye’mizin Karadeniz’imizin ve Ordu’muzun sarsılmaz yürekleri ve bilimle dolu akılları ile demokrasimizin güç kaleleridir. Bu kaleler Ordu Olay ile ebediyete kadar varlığını daima sürdürecektir.

Ordu Olay Gazetesinin içinde bulunduğu 30’uncu yılı, gelecek 30 yılların da müjdesidir. Bu 30 yıl içerisinde Ordu Olay Gazetesi Karadeniz Bölgesi’nde Cumhuriyet’e, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve çağdaş Türkiye olma idealine, gönülle ve akılla hizmet edenler kervanının öncüsü olmaya devam edecektir. Bu öncülük her türlü faziletin üstündedir.

Ordu basın dünyası içinde ekonominin ve politikanın nabzını tutma, kentin ihtiyacı olan dev projelere lokomotif olma, gündemi belirleme, günceli takip etme ve geleceğe ışık tutma misyonuyla, 30 yıl önce yayın hayatına başlayan Ordu Olay Gazetesinin bir deniz feneri edasıyla topluma ışık tutmaya devam etmesini diliyorum.

Ordu Olay Gazetesi kurulduğu ilk günden bugüne kadar kentin sorunlarına yol gösterici özelliği ile emek veren patronundan en alttaki emekçisine, bütün kalem sahiplerine ve yazarlarına, bu idealist duygu ve düşüncelerinden dolayı şükranlarımı ve minnetlerimi sunuyorum. Ne mutlu ki; Ordu Olay gibi bir gazetemiz ve gazetecilerimiz var. Nice uzun yıllara… Hüseyin Naim Güney

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar