Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Kentsel Dönüşüm Projeleri 

Kentsel dönüşüm uygulamaları deprem ve afet bölgelerindeki riskli binaların ortadan kaldırılması ile sınırlandırılmıştı. Zamanla bu uygulama genişletildi, kent içinde bazı alanların yeniden planlamasını, oraların daha işlevsel hale getirilmesine kadar uzatıldı.

Seyit Torun, Ordu Belediye Başkanı iken Yeni Mahalle’deki otogarı ve Birinci Sanayi Bölgesi'ni içine alan 55 dönümlük bir alanda kentsel dönüşüm planını hayata geçirmek istedi, başaramadı.

Acaba diyorum, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. M. Hilmi Güler, bu projeyi tozlu raflardan indirip sanayii esnafıyla yeniden görüşmeler yapabilir mi? 

Neden olmasın diyeceğim, nedenlerden biri şehirlerarası otogarın taşınmış olması… İkincisi, boşalan 20 dönümlük alanın halen belediyenin tasarrufu altında bulunmasıdır.  

En büyük pay sahibi olarak, 1. Sanayii esnafını masaya çağırabilir; onlara 'işyerleriniz metrekare olarak daha küçük olabilir ama işlevselliği artar,' diyebilir.

Yeri ve zamanı mı bilemiyorum ama Milletdüzü’ndeki kapalı çarşı esnafına da burada bir kapı aralanabilir (“ikinci Fidangör” dediğimiz İsmet Paşa Caddesi’nin bugün ulaştığı yoğunluğu ve pazarlamadaki çeşitliliği göz önünde bulundurursak).

*** 

ORSİAD başkanı Kadir Engin’in Durugöl Spor Kompleksi çevresindeki yüksek yapılaşmanın ortadan kaldırılması üzerine, OBB Başkanı Dr. M. Hilmi Güler’in “Heykelinin Dikilmesi gerekir” açıklamasını Ordu Olay’da  sizlerde okumuş olmalısınız… Bir defa, Kadir Engin’in Ordulu işadamları adına konuştuğunu sanmıyorum. Kadir Engin Avcılar ve Atıcılar Derneği başkanı olarak konuşmuş olması bana daha inandırıcı geliyor. Kadir Engin, Durugöl’ün Durugöl olarak kalması için verdiği mücadeleyi yakından takip etme fırsatım oldu. Bu demek değildir ki; oraya bir Kadir Engin heykeli dikilsin!

*** 

Durugöl Mahallesi’ne adını veren Durugöl’ün, Durugöl olarak kalması için 140 binin üzerinde imza toplandı.  Ordu’da yaşayan herkes el verdi ve bu başarı bir kişinin değil, Orduluların başarısıdır. 

Oraya bir heykel dikilecekse, kuş sevdalılarını sevindirecek bir heykel olmalıdır.

Bunu, OBB Başkanı Sayın Dr. M. Hilmi Güler’in de severek kabul edeceğine inancım tamdır!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar