Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

KENT'SEL' FELAKET

Dünya üzerindeki doğal afetlerin en yaygını ve en bilineni olan seller, alınacak bazı tedbirlerle bir nebze de olsa önlenebilir. Sadece insan yaşamını değil, doğal dengeyi de oldukça sarsan sel felaketlerinin Türkiye'de, en fazla yaşandığı yer Karadeniz bölgesidir. Sel baskınları, yalnızca doğal afet diyebileceğimiz bir durum değildir. Çünkü, selin sebep olduğu hasar yalnızca taşıdığı su miktarıyla değil, karasal bölgenin bu su miktarıyla nasıl başa çıkabileceğiyle de alakalıdır. Ordu'daki selin oluşum nedenleri arasındaki başlıca etkenlerden çürük altyapı ve betonlaşmadan kaynaklı çarpık kentleşme acı bilançocuyu büyüttü. Her su döngüsünde felaket yaşanmasına rağmen, gereken önlemler alınmadığından mı nedir Ordu'da su taşkınlarının önüne geçmek bir türlü mümkün olmuyor.

Yerel yönetimler, taşkın ihtimali bulunan akarsu ve dere yataklarına yakın yerlere kesinlikle imar yapılaşma izni vermemelidir. Bodrum katlardaki duvarlarda sızdırmazlık sağlayıcı bileşiklerin kullanılmasını konutta oturma şartı olarak uygulamaya koymalıdır. Olağanüstü durum faaliyet planlarını vatandaşa anlatmalı, sel basabilecek bir zeminde ikamet edenlere, suların yaklaşık yüksekliği hakkında bilgilendirmeli. Bu sayede başınıza ne gibi durumların gelebileceğinden haberdar olur, su yükselmesi olduğunda evinizin etkilenip etkilenmeyeceğini, tahliye yollarını ve nereden sığınak bulabileceğini öğrenirsiniz.  

Yetkililer, suların birinci katın üstünde çıktığı durumlarda halkın eve girmemesi yönünde uyarılar yapmalıdır, çünkü binaların güvenli olup olmadığı bilenemez. Vatandaş hızlıca afet bölgesinden tahliye edilmelidir. Bireysel seviyede alınacak güvenlik önlemleri de ihmale gelmez. Su kaynaklarının sel sebebiyle kirlenme ihtimali olduğundan, ahali su kullanımından önce olağanüstü durum yönetimiyle bilgi alışverişinde bulunmalıdır. Eğer araç içerisindeyseniz, derhal araçtan çıkmalısınız. Ayrıca ıslanmış yerlerde elektrikli aletler kullanmaktan kaçınmalı ve sel suyunun temas ettiği yiyecekleri yememeli. En önemlisi sızıntıya karşı doğalgaz şirketini haberdar etmeli. Ana şalter veya vanalardaki yardımcı tesisatları kapatmalı.

Su, Dünya üzerindeki en kullanışlı kaynaklardan birisi. Temizlikte, yemeklerde ve daha birçok faaliyetlerimizde onu kullanıyoruz. Fakat su karakter değişimine uğradığında sel baskınlarına,  can ve mal kaybına sebebiyet verebilir. Ağaçların yerini betona, asfalta bıraktığınızda şehirlerde buharlaşma azalır ve kuraklık baş gösterir. Döngüsünü tamamlayamayan su aniden ve çok yüksek miktarda geri döndüğünde yüzeyde kalır. İşte Ordu'da yüzümüze inen ''şamar'' budur. Eğer bu kötü gidişi durduramazsak, tabiat olaylarından çok zihniyet felaketi yaşamaya devam edeceğiz...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar