Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Kibar devlet adamı: Ecevit

Son derece kibar, hoş görülü, demokrasi sevdalısı devlet adamı, Kıbrıs fatihi “Karaoğlan”ı yitireli 14 yıl oldu.

Günümüzde mumla aranan nazik devlet adamlığının en seçkin örneği olan rahmetli Bülent Ecevit, aynı zamanda emekçi dostu ve babasıydı. Beş kez üstlendiği başbakanlık görevinde, şair ruhunun ve yazar yönünün yanı sıra hep özgürlüğü, barışı, kardeşliği, ezilen halkın, emekçinin hakkını önceledi.

Ulusal çıkarları ve Kıbrıs Türklerinin hakkını sonuna dek savunarak, milim ödün vermedi. Bülent Ecevit, kibar devlet adamlığının yanında emperyalizmin dayatmalarına karşı çıkması ile gerekirse şahindi. 20 Temmuz 1974’ de “Ayşe tatile çıksın” parolasıyla Kıbrıs’a askeri harekat başlattı. Harekatın,  Kıbrıs Türklerinin özgürlüğünün, bağımsızlığının ve huzurun sağlanması için yapıldığını vurgulayan Ecevit, “Biz aslında savaş için değil, barış için, yalnız Türklere değil, Rumlara da barış getireceğiz” sözü ile  adada işgalci olmadığını dünyaya haykırmıştı.

Kıbrıs Barış Harekatı ile tarihe damgasını vuran, Kıbrıslı Türkleri Rum esaretinden kurtaran Ecevit, barışçıl yönü ile de dünyaya örnek olan liderdi.

Bu yılın başında yaşamını yitiren eşi Rahşan Ecevit ile birlikte oluşturduğu sade ve gösterişten uzak yaşamı, devlet kaynaklarını çarçur etmeyen tutumuyla devlet adamlığının nasıl olması gerektiğini kamuoyuna göstermişti. Günümüzde devletin parasının nasıl tu kaka edildiği dikkate alındığında Ecevit’in israftan kaçınan davranışı daha iyi anlaşılıyor ve özleniyor.

Çağdaş sosyal demokrat kimliği ile dünyada saygın yer edinen Ecevit’in çok sayıda hatırı sayılır dostu vardı. Bir suikaste kurban giden İsveç Başbakanı Olof Palme,  fikirlerinden ötürü en yakın dostuydu. 

“Bizim iki gücümüz var: Hak ve halk” diyen Bülent Ecevit’in en önemli değerlerinden biri de emekçi dostu ve  gariban babası olmasıydı. Bu tutumundan ötürü halk, 1977 seçiminde  “Karaoğlan” olarak adını dağlara, taşlara yazdı.

Çalışma yaşamında devrim sayılacak 274 ve 275 sayılı toplu iş sözleşmesi, grev, lokavt ile sendikalar yasası Çalışma Bakanlığı döneminde  Bülent Ecevit’in yoğun çabası sonucu 1963 yılında hayata geçirilmişti. İş güvencesi yasasının çıkması için Meclis Genel Kurulu’nda nasıl sabahladığı hala belleklerde.

Emekçilere  büyük haklar sağlayan yasaların çıkmasına öncülük eden Ecevit, içten  emekçi dostu olduğunu bu yasaların çıkması için verdiği çabalarla kanıtlamıştı.

2002 yılında 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası’nın çıkmasına da öncülük ederek memurlara- grev hakkı olmasa da – toplu sözleşme hakkı tanındı.  Günümüzde işçi ve memurlar toplu sözleşme hakkından yararlanabiliyor, maddi kazanımlar elde edebiliyorsa Karaoğlan” Ecevit’in sayesindedir. Ama sendikalar onu çoktan unuttu.

Ecevit, Türkiye’de özel bir sevgiye mazhar olmuş bir siyasetçiydi ve onun aşkla seven, ona sahiden kurban olmaya hazır insanlar vardı. Hakkı teslim edilmemiş, çevresi ve şartlar tarafından engellenmiş, temiz ve duygusal adamdı Bülent Ecevit.

Aslında, onun politikalarından bugünlerde alınacak öyle çok ders var ki.  Ulusal çıkarlara ne denli duyarlı olduğu, haşhaş ekimi konusunda ABD’ye nasıl rest çektiği, dünyanın karşı çıkmasına karşın Kıbrıs’ta Barış Harekatı’nı cesaretle nasıl gerçekleştirdiği çok iyi irdelenmeli.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar