Ordu
DOLAR18.6495
EURO19.6568
ALTIN1077.8
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Kıdem raftan yine iniyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan ekonomik programda yer alan kıdem tazminatı fonu yeniden tartışmaya açıldı.

Öyle anlaşılıyor ki, önümüzdeki günlerde gündemi raftan indirilen kıdem tazminatı oluşturacak.

 Albayrak, sosyal tarafların uzlaşısı ile fonunun hayata geçirileceğini açıklasa bile daha önce hazırlanan yasa taslakları uzlaşma sağlanamaması üzerine rafa kaldırılmıştı. Neredeyse her yıl kıdem tazminatı fonu siyasi iktidar tarafından gündeme getiriliyor.

Çalışanların büyük çoğunluğunun, neredeyse yüzde 80’e yakınının kıdem tazminatını alamadığını öne süren önceki hükümetler tarafından çeşitli seçeneklerin yer aldığı yasa taslakları hazırlanmıştı.  Sosyal tarafların uzlaşma sağlayamaması üzerine hep rafa kaldırılmıştı.

En son ki taslakta yeni işe giren her çalışana bir fon hesabı oluşturulması, işverenin bu hesaba belli miktarda para yatırması, devletin de katkıda bulunması öngörülüyordu. Emeklilik, haklı nedenlerle işten çıkarma veya işyerinin iflas etmesi durumunda çalışanın kıdem tazminatını fondan alması hesap ediliyordu. İşçi tarafı her yıl için işçiye bir maaş tutarında ödeme yapılmasından, yani 30 gün üzerinden, işveren ise 15 gün ve daha az süreden kıdemin hesaplanmasında ısrarcı oldu.

İşverenler 30 gün yerine, 15 gün gibi çok düşük rakamı önerince işçi sendikaları itiraz ederek, taslak üzerindeki görüşmeler sonlanmıştı. 30 günlük sürenin karşılığı brüt ücretin yüzde 8.2’si tutarında primi oluşturuyor. En çok polemiğin yaşandığı madde de bu.

Dediğim gibi, kıdem tazminatı fonu “temcit pilavı” gibi her yıl ısıtılıp siyasi iktidarlar tarafından gündeme getiriliyor, emekçilerin tepkisi üzerine geri çekiliyor. Cumhurbaşkanlığı kabinesinin de kıdem tazminatı sevdasından vazgeçmediğini ortaya koyuyor.

Kıdem tazminatı çok hassas konu. Öyle “ben yaptım oldu” mantığı ile hayata geçirmek epey baş ağrıtır, sorunlar yaratır. Mutlaka kıdem tazminatı fonu kurulacaksa işçi ve işveren arasında kesinlikle uzlaşma sağlanmalı. Yoksa birinin isteyip, diğerinin karşı çıktığı bir düzenlemenin uygulanmasında rahatsızlıklar oluşacağı aşikar.

İşçi sendikaları doğal olarak kazanılmış haklardan geri adım atmıyor, 30 günden ödüne yanaşmıyor. Türk-İş ve DİSK kazanılmış haklardan asla ödün verilmeyeceğini, 30 günden daha aşağı rakama “evet” demeyeceklerini ısrarla savunuyor. Kıdem tazminatını “son kale”, “kırmızı çizgi” olarak tanımlıyorlar. Eğer bu kale yıkılırsa işçinin elinden kazanılmış hakların alınacağını ifade ediyorlar. Bu görüşlerinde de son derece haklılar.

Mevcut sistem ne denli aksasa da işçi kendi isteğinin dışında ayrılma halinde, askerlik, evlenme, işten atılma ve emekli olmaları durumunda kıdem tazminatını alabiliyor. Eğer fon hayata geçerse, çalışanlar tazminatını alabilmek için 5, 10 yıl gibi belli süre bekleyecek. Kuşkusuz getirilmek istenen fonun ana hatları önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak. 

Yeniden gündeme gelen kıdem tazminatı fonunun işe yeni başlayanlar için mi geçerli olacağı,  eski işçileri de mi kapsayacağı şimdilik belirsiz.

Türk-İş ve DİSK’in önceki genel kurullarında mevcut kıdem tazminatı sisteminin kaldırılmasının “genel grev” gerekçesi sayan kararlar alınmıştı.

Aslında bu kadar duyarlı bir konuda çok ısrar etmek ne denli doğru? Mevcut sistemin aksayan yanları yasal düzenlemelerle pekala giderilebilir, işçinin kıdem tazminatını aksaksız alması sağlanabilir. Amaç yeni fon ile para kaynağı oluşturmak, İşsizlik Sigortası Fonu’nda olduğu gibi iktidara yeni kaynak yaratmak.

Fonlu sisteme geçerek işvereni yıllardır  “sırtında yük” olarak gördüğü kıdem tazminatından kurtarmak da diğer amaç. Ancak, onlar olası fona yüksek oranlı prim ödemeye, yani yüzde 8.2’lik tutara karşı. Bu tablo karşısında nasıl uzlaşma sağlanacak? Orası muamma.

Son söz, kıdem tazminatı fonu gibi çok önemli konuda duyarlı davranmakta, emekçilerin kaygılarını dikkate almakta sayısız yarar var.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar