Ordu
DOLAR18.6345
EURO19.5446
ALTIN1055.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Kıdem tazminatı buharlaşacak mı?

Görünen o ki, emekçinin güvencesi kıdem tazminatına yönelik tartışmalar yine gündeme oturacak.

Hükümetin açıkladığı Yeni Ekonomik Program’da (YEP) “Esnek çalışma” modeli ile özel sektörde kıdem tazminatı hakkı ortadan kalkacak. Siyasi iradenin kıdem tutkusu bir türlü bitmek bilmiyor. Daha önce hazırlanan çeşitli yasa taslakları, işçi sendikalarının şiddetli tepkisi üzerine rafa kaldırıldı. Tepkilerin dinmesi üzerine raftan indirilen çalışmalara işveren sendikaları da karşı çıkınca bir süreliğine askıya alındı.

Koronalı günlerde Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan başka bir çalışmayla, bu kez Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) adı altında kıdemin fona dönüştürülmesi öngörüldü. İşçilerin “son kale” olarak nitelendirdiği kıdem tazminatını ortadan kaldıracağı ve emekçinin hak kaybına yol açacağından ötürü taslağa Türk-İş ve DİSK yoğun muhalefet etti. İşveren de çekinceli yaklaşınca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile fon gündemden düştü.

Ne var ki, açıklanan YEP’te emekçinin son derece duyarlı olduğu kıdem tazminatı yine yer aldı. Buna göre, 25 yaş altı gençlerle 50 yaş üstüne kısmi, yarı zamanlı çalışma getiriliyor. 10 günden az çalışan 25 yaş altı gençlerin daha kolay istihdam edilmelerine olanak sağlayacak düzenleme yapılacak. Uzaktan çalışma dahil, mevzuatta tanımlanan ancak uygulama alanı bulamayan esnek çalışma biçimlerinin uygulanabilirliğini artırmaya yönelik ikinci mevzuat çalışmaları tamamlanacak.

Daha net ifade ile 25 yaş altı ve 50 yaş üzerinde çalışanlarla patronlar arasında “belirli süre çalışma” sözleşmesi imzalanacak. Belirlenen süre sonlandığında sözleşme de kendiliğinden sona erecek ve emekçi kıdem tazminatı alamayacak.

Çünkü, işçinin kıdem tazminatı hakkını elde edebilmesi için “belirsiz süre” ile bir işyerinde en az 1 yıl süre çalışması gerekiyor. Örneğin belirli süre ile 10 veya 11  ay çalışabilen emekçi kıdem tazminatı alamayacak.

 

Çalışma yaşamında “esnek çalışma modeli” olarak tanımlanan bu sisteme geçebilmeyi hükümet uzun süredir düşünüyordu. Ve sonunda bu düşünce

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan YEP’te yer aldı. Öngörülen sistem tüm emekçileri şimdilik kapsamasa da 25 yaş altı ve 50 yaş üzerindeki yurttaşın kıdem tazminatını buharlaştıracak. Ayrıca, esnek çalışma modeliyle çalışma yaşamına tümden belirli süreli sözleşmelerin getirilme riski doğacak.

Kıdem tazminatını “kırmızı çizgi” olarak tanımlayan, kaldırılmasını genel grev gerekçesi sayan Türk-İş ve DİSK’in bu çalışmaya vereceği yanıtı önümüzdeki günlerde öğreneceğiz. Özellikle Türk-İş’in takınacağı tavır emekçiler tarafından merak ediliyor. Meclis’in yoğun çalışmaya başlaması ile birlikte kıdem tazminatı gündemden düşmeyecek ve hayli tartışılacak gibi.

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar