Ordu
DOLAR18.6344
EURO19.5248
ALTIN1062.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

“Kıdem tazminatıma dokunma”…

Sayılarını unuttuğumuz “Ekonomik Reform” paketlerinde işçinin tek
güvencesi kıdem tazminatına ilişkin düzenlemeler hep yer aldı.

Kimi pakette fona dönüştürülmesi, kiminde Bireysel Emeklilik Sistemi
(BES) ile birleştirilerek alınması zorlaştırılan, kiminde ise uzaktan çalışma modeli ile tutarının azaltılması öngörülen kıdem tazminatı siyasi iradenin hep gündeminde yer aldı.

Sendikaların ve emekçilerin “Kırmızı çizgi” ve “Son kale” olarak nitelendirdiği kıdem tazminatının mevcut sisteminde değişiklik yapma eğilimi hükümetin vazgeçemediği tutkuların başında geldi. Çeşitli paketlerle açıklanan tutku, sendikaların yoğun itirazı karşısında rafa kaldırılarak bir süreliğine askıya alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan son “Ekonomik Reform Paketinde” belirgin olarak yer almasa da Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın “Ekonomik Reformları Tanıtma Kitapçığı”’nın istihdam bölümünde kıdem tazminatı yine yer aldı. Kitapçıkta, kısmi süreli çalışma, uzaktan çalışma ve belirli süre ile çalıştırma gibi modellerle istihdamda yeni düzenlemeye gidileceği vurgulanıyor.

Kısmi süreli çalışma modelinde işçilerin hafta tatili ve yıllık ücretli izinde kıdem tazminatına hak kazanmada yeni düzenlemeye gidilmesi öngörülüyor. Yani, emekçiye ödenecek kıdem tazminatında çalışmadıkları günler dikkate alınmayacak. Eğer böyle bir düzenleme hayata geçirilirse çalışanlara ödenecek yıllık kıdem tazminatı tutarı 30 gün yerine, daha az gün üzerinden hesaplanacak ve daha az para eline geçecek. Örneğin işçi 15 gün izin kullandı, kıdem tazminatı tutarı da bu süre üzerinden hesaplanacak.

Çalışma yaşamına yeni bir düzenleme olarak getirilmek istenen kısmi süreli çalışma modeliyle kıdem tazminatı miktarı yine 30 gün yerine çalışılan süre üzerinden emekçiye ödenecek. Hem de ücretlerinde düşüş olacak. Bu da mevcut sisteme göre büyük hak kayıplarına yol açacak.

Part-time diye adlandırılan kısmi çalışma ile patronlar, işçi ile belirli süreyi kapsayan sözleşme yapacak. Süre bitiminde emekçi işini yitirecek. Eğer çalışma süresi bir yılın altında kalırsa kıdem tazminatına hak kazanamayacak. Oysa, halen uygulanan belirsiz iş sözleşmesiyle emekçi kullandığı izinler de dahil edilerek her bir yıl için 30 gün üzerinden kıdem tazminatına hak kazanıyor.

Siyasi iradenin genç işsizliği gidermek amacıyla uygulamak istediği kısmi çalışma sisteminin ücretin yanı sıra kıdem tazminatına büyük darbe vuracağı aşikar.  “Esnek çalışma modeli” olarak tanımlanan sistem özellikle 25 yaş altı yurttaşın kıdem tazminatı almasını zorlaştıracak, belki de ortadan kaldıracak.

İşçiler ve sendikalar önceki taslaklarda olduğu gibi, bu sisteme de şimdiden “Kıdem tazminatıma dokunma”, “Kıdem tazminatı kırmızı çizgimiz” diyerek  karşı çıkıyor. Bakalım gündemdeki sistem şiddetli itirazlar karşısında yeniden rafa kaldırılacak mı?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar