Ordu
DOLAR18.6326
EURO19.5202
ALTIN1053.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Kılıçdaroğlu aday olacak mı ?

2023 yılında gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı seçimine iki yıla yakın süre olmasına rağmen adaylık tartışmaları hayli erken başladı.

Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına çıkacak muhalefet adaylarına ilişkin çeşitli isimler gündeme geliyor. Son günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adı öne çıkmaya başladı. TBMM’de 2021 yılı bütçe konuşmalarında AKP sıralarından kendine yönelik  “Aday ol aday” şeklindeki sözler üzerine “Nereden biliyorsunuz aday olmayacağı mı?” yanıtı ile kafalarda soru işareti bırakmıştı.

Son günlerde siyasi iradeye yakın medya tarafından CHP Genel Başkanı’nın aday olmasına yönelik haberler sıklıkla yer almaya başladı. Yanı sıra,  CHP üst yönetiminden bazı isimler de Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2023’de aday olmasını destekler açıklamada bulundu. Hatta CHP İzmir Milletvekili, Genel Başkan Danışmanı Tuncay Özkan, aday olması halinde yüzde yüz kazanacağını savundu. Kılıçdaroğlu’nun Şeker Bayramı’nda evinin mutfağında eşi ile birlikte börek sarmasına ilişkin görüntüleri sosyal medyada paylaşması kamuoyunda, “Kemal Bey, adaylık için PR çalışmasına başladı” yorumlarına yol açtı.

Tüm bu iddialar, görüşler havada uçuşurken CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, sorular üzerine cumhurbaşkanı adayının Millet İttifakı’nın ortak kararı ile saptanacağını, önerilmesi halinde bundan kaçınmayacağını belirtti. Bu yanıt aslında adaylığa kapıyı aralamak olarak nitelendirilebilir. Ne var ki, CHP’nin ortağı İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokratik Parti’ye danışmadan, onayını almadan Kılıçdaroğlu’nu aday göstermesi olanaksız. Zaten Kılıçdaroğlu da buna sık sık vurgu yapıyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in gönlünde Millet İttifakı’nın ortay adayı olarak seçimlere katılma umusu bulunduğu bilinen sır.  Eğer kendi olamazsa, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ya da Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan birinin adaylığını istediği parti çevrelerinden kamuoyuna yansıdı.

Ancak, Kılıçdaroğlu’nun her iki büyükşehir belediye başkanının da aday olmasına soğuk baktığı ileri sürülüyor. Nedeni ise yıllar sonra iki büyükşehirde kazanılan belediye yönetiminin yeniden AKP’nin eline geçme kaygısı. Çünkü her iki belediye meclisinde çoğunluk Cumhur İttifakı’nın, yani AKP ile MHP’nin elinde. Boşalacak başkanlık için yapılacak oylamada AKP’li bir ismin koltuğa oturması kuvvetle muhtemel.

Meral Akşener, “bu kez adaylık için ısrarcı olmayacağım” dese bile, diğer ortaklarla birlikte CHP ile kendisi için sıkı pazarlık yürüteceği aşikar. CHP yönetiminin de, eğer onayı alınırsa Kemal Kılıçdaroğlu için bastıracağını söyleyebiliriz. Ne var ki, CHP Genel Başkanı’nın 2023’te aday olacağını sanmıyorum. Amacı, ittifak ortaklarının görüşleri doğrultusunda kamuoyunun benimseyeceği ortak adayı Erdoğan’ın karşısına çıkarmak. Belki de arayış başlamıştır. Tabii, daha 2 yıl varken seçim köprüsünün altından çok sular akar.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar