Ordu
DOLAR9.513
EURO11.0967
ALTIN546.66
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

Kilit parti…

Güçlendirilmiş parlamenter sistemin sıkı savunucusu İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den Cumhur İttifakı’na olumlu yanıt gelmedi.

Bir süre önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Cumhurbaşkanı, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Evine dön” çağrılarına, “Parlamenter sisteme geçişe destek veririz” diyerek şimdilik kapıları kapattı.

Muharrem İnce’nin CHP ile yaşadığı sorunlar kadar Meral Akşener’in Cumhur İttifakı’na vereceği yanıt da siyasetin temel başlıkları olmuştu. Kırıkkale’de katıldığı bir toplantıda soruları yanıtlayan Akşener, Başkanlık Sistemi’nden güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilmesinde kararlı olduğunu bir kez daha yineledi.

 “Biz ‘Tek partili Cumhurbaşkanlığı sistemi Türkiye’ye uygun değil’ dedik ve haklı çıktık. Buna karşı önerimiz de iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş. Parlamenter sistemin eksiğini, gediğini giderip 21. yüzyılın taleplerine uygun bir sisteme geçmek için destek isteniyorsa verilir” sözleri ile Cumhur İttifakı’na “ Başkanlık Sistemi’”nin bir an önce bırakılması mesajını verdi.

28 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimin ardından uygulanan yeni sistemin birçok aksayan yönünün olduğu görüldü.  Uygulamada bazı sıkıntılar olduğunu, AKP’li yetkililerin de dile getirdiği sır değil. Bu nedenle önümüzdeki süreçte sisteme ilişkin daha çok tartışma ve parlamenter sisteme yeniden dönülmesi yönünde çabalar olacaktır. 

Akşener’in açıklamalarına döndüğümüzde, İYİ Parti lideri Millet İttifakı’nı bırakmaktan yana değil. Akşener, “Bizim evimiz, yurdumuz, Anadolu’dur. Milletin sinesidir” Bu kadar nettir” diyerek “Evine dön” çağrılarına net olumsuz yanıt verdi. Akşener, bu sözleri ile ortağını yolda bırakamayacağı mesajını hem CHP’ye hem Cumhur İttifakı’na gönderdi. İYİ Parti’nin seçimlere katılabilmesi için Kemal Kılıçdaroğlu’nun milletvekili jestini unutmadığını gösterdi, bir anlamda “nankör değilim”  dedi.

Öyle ya, seçime girebilmek için hangi parti 20 vekilini istifa ettirip göndererek karşı partinin grup kurmasına olanak sağlar? Hangi parti bu iyiliği, yaşamsal desteği unutabilir?

İYİ Parti yaşanan süreçte “kilit parti “ konumuna geldi.   Erken veya zamanında olsun ilk seçimde Cumhur İttifakı’nın yüzde 51 oy alabileceğini göstermiyor anketler. Zaten Bahçeli ile Erdoğan’ın Akşener’e çağrıları yüzde 51 kaygısından kaynaklanıyor. CHP’nin de tek başına iktidara gelebilecek oy oranı bulunmuyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun 37. Olağan Kurultay’da parti içi muhalefet tarafından eleştirilen “Dostlarımızla iktidara geleceğiz” sözleri daha çok ortağı İYİ Parti’yi işaret ediyordu. Yani,  Meral Akşener, siyasetin gözde lideri konumunda. Alacağı karar siyasetin şekillenmesinde, ittifakların güçlenmesinde etkili olacak.  

Belki de tüm partileri bir araya getirecek çalışma, düzenleme güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden parlamenter sisteme geçilmesine soğuk bakmadığı ifade ediliyor. Siyaset sürprizlere açık bir alan.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar