Ordu
DOLAR18.6453
EURO19.317
ALTIN1052.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Kim bu CHP’li?

Sözcü Gazetesi yazarı Rahmi Turan’ın iddiaları siyaset kulislerini oldukça karıştırdı.

Duayen gazeteci, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı kaynak göstererek adını vermediği CHP’li bir siyasetçinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştüğüne ilişkin yazısı gündeme bomba gibi düştü.

Rahmi Turan, CHP’li önemli bir siyasetçinin Saray’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gizlice görüştüğünü yazarak, Erdoğan’ın adı sır gibi saklanan kişiye “ Türkiye’nin güvenliği için senin CHP Genel Başkanı olman gerekir” dediğini ileri sürdü.

Yılların deneyimli gazetecisi Turan”ın “müthiş haber” başlığı ile kaleme aldığı yazısı öyle sıradan, bir çırpıda geçiştirilecek, görmezden gelinecek iddialar değil. Yazının yayınlanması ile birlikte kamuoyunda, siyaset gündeminde ve parti içinde “Kim bu CHP’li?” diye sorular havada uçuşmaya başladı. Rahmi Turan’ın ikinci yazısında da iddialarının arkasında durması gözleri bu isme odakladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İsmail Küçükkaya’nın “Çalar Saat” programında” Cumhurbaşkanı’nın görüştüğü kişiyi biliyorum” sözü, Rahmi Turan’ın iddialarının doğruluğunu onaylar nitelikte. Kılıçdaroğlu, bu konuda Cumhurbaşkanlığı’ndan açıklama beklediğini söyledi.

CHP tabanın böylesine ısmarlama bir adayın Genel Başkan olmasına onay vermesi eşyanın doğasına aykırı olur. Hele hele Saray destekli bir adayın parti içinde barınması bile mümkün değil.  Yani CHP delegesi ve yapısı bu tür girişimlere karşı demokratik tepkisini fazlasıyla gösterir. Onun için Turan’ın yazısında ileri sürdüğü görüşmede adı bilinmeyen siyasetçinin CHP’ye Genel Başkan olması olanaksız.

İddialar ortaya atılınca gözler bir anda CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye çevrildi. İnce, doğru hamle ile o ismin kendisi olmadığını, görüşen kişinin kendisini açıklaması gerektiğini belirterek üzerinde oluşan kuşkuyu dağıttı. Parti Genel Başkanlığı için çalışmalar yürüten Muharrem İnce böylelikle parti içinden kendisine yönelecek salvoları hemen önlemiş oldu.

Peki kim bu CHP’li? Eğer iddiaların sahibi Rahmi Turan ya da Saray’da Cumhurbaşkanı ile görüştüğü belirtilen önemli siyasetçi açıklamazsa kamuoyu öğrenemeyecek  bu kişiyi. Bir olasılık Erdoğan “ Yok böyle görüşme “ diyerek” yazılanları yalanlayacak veya görüştüğü iddia edilen CHP’liyi açıklayacak.

Ancak, Kemal Kılıçdaroğlu “o ismi biliyorum” dediğine göre, en azından parti yönetimi de biliyor o CHP’li “önemli siyasetçiyi”.  Erken seçim tartışmalarının yoğunluk kazandığı siyaset gündemine şimdi de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüğü dile getirilen CHP’linin kim olduğuna ilişkin arayışlar eklendi.

Yazıyı bitirirken Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda böyle bir görüşmenin gerçekleşmediğini belirterek, Rahmi Turan’ın iddialarını yalanladı.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar