Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Ali KUTLU

Ali KUTLU

Mail: [email protected]

reader

KİM DEMİŞ STRES ÖLDÜRÜRMÜŞ?

Rusya'da kocasının kendini aldattığını öğrenen bir kadın Facebook’tan kocasının metresinin resmini bularak bir karpuza yapıştırıyor ve buzdolabına koyuyor. Akşam eve gelip dolabı açınca sevgilisinin kafasıyla karşılaşan zavallı adam kalp krizi geçiriyor.

Bu ve benzeri anlık streslere bağlı ölüm haberlerine medyada sıklıkla rastlıyor, doktor olarak şahit oluyoruz.

Stresin insan sağlığı için son derece olumsuz etkileri olduğuna hiç sorgulamadan inanır ve hastalarımıza mümkün oldukça sakin, stresten uzak bir yaşam öneririz.

Son zamanlarda stres hakkında bilgilerimizi temelden sarsan çok ilginç bir çalışma ABD'de yayınlandı.

30 bin yetişkin bireyin 8 yıl izlendiği çok kapsamlı çalışmada stresin yaşam ve sağlık üzerine etkisi araştırılmış, insanlara bir yıl önce ne derece bir stres yaşadığı ve stresin sağlıkları  üzerine zararlı olup olmadığı konusunda ne düşündüklerine yönelik sorular yöneltilmiş ve sonrasın da 8 yıl içinde kimlerin öldüğüne bakmışlar. 

Geçmiş yıllarda yoğun stres yaşadığını ifade eden insanların ölüm riskinde %43 oranında bir artış olduğu gözlenmiş.

İlginç olan artmış ölüm riskine sahip stres altındaki insanlar stresin sağlıklarına zararlı olduğunu düşünen insanlarmış. Yoğun stres yaşayan ama stresin sağlıklarına olumsuz etkisinin olmadığını düşünen insanlar çalışmaya katılan ve daha az strese maruz kalan insanlardan bile daha düşük ölüm oranlarına sahipmiş.

Bilim insanları bireylerin hayatta karşılaştığı strese karşı bakış açılarında oluşan değişikliğin  vücutlarının strese vereceği tepkiyi değiştirerek daha sağlıklı olmalarına yol açacağını belirtmektedir.

Başka bir çalışmada strese sokulmadan önce stres anında vücudun verdiği tepkinin doğal ve hatta sağlıklı olduğu öğretilen kişiler deneysel ortamda strese sokulduklarında strese karşı fiziksel tepkileri olumlu yönde değiştiği görülmüş.

Kalp atımı artışına eşlik eden damarlardaki büzülme yerine ( Bu uzamış stres altında hipertansiyon ve kalp hastalıklarına yol açan bir durumdur) kan damarlarında bir rahatlama gözlenmiş. 

Eğer bilinçli bir insansanız stresi zevk alınan ve heyecan veren bir işle uğraşmak gibi bir duruma dönüştürebilirsiniz.

Hayatta yaşanan streslere olumlu cevap vermeyi başarabilirsek stresin sağlığımız için iyi olduğunu bile söyleyebiliriz.

Stressiz bir hayat deyince bilim insanlarının en çok incelemek istediği insan grubunun adeta sinirleri alınmış gibi yaşayan Budist rahipler olduğu söylenir. Dalai Lama kitabında ''Öfke ve nefret aslında bize problemlerimizden sorumlu kişiden daha fazla zarar verir, öfkeye kapılır ve siz de ondan nefret etmeye başlarsınız, sindirim sisteminiz bozulur, rahat uyku uyuyamazsınız, saçlarınız beyazlar...'' der

Stres insan olmanın hele hele Orta doğu coğrafyasında yaşamanın kaçınılmaz bir sonucu.

Mutlaka sizleri üzen, hakkınızı gasp eden, sinirlerinizi zıplatan birileri olacaktır.

Burada sözü yine Dalai Lamaya bırakayım:  Sizi üzenlerin haksızlıklarına karşın sakin ve huzurlu olursanız, sağlıklı kalırsınız. Bu da karşıdaki insanın zihninde kaygı yaratır. Bence, düşmanınızı cezalandırmanın bilgece yoludur bu.

Hoşgörü ve sabrı, zayıflık belirtisi olarak görmemelisiniz. Düşmanlar, bize son derece faydalı birer nimettir.

Eğer stresi yaşamımızın  bir parçası kabul eder ve onunla bilgece mücadele edebilirsek 50'li yaşlarda fücceten yüksek tansiyon veya kalp krizinden ölmek yerine güngörmüş bilge bir yaşlı olarak torunlarımıza hayat tecrübemizi aktarabiliriz.

Stressiz bir hayattan ziyade stresle nasıl başa çıkacağımızı öğrenmemiz gerek.

Teşekkürler Ordu...

Ordu Haberci gazetesinin geleneksel hale getirdiği ''Yılın En'leri'' anketinde beni ödüle laik gören Ordulu hemşehrilerime teşekkürleri borç bilirim. Şüphesiz her meslek erbabı yaptıklarının takdir edilmesini ve görünür hale gelmesini ister. 

Alerji ve göğüs hastalıkları uzmanı olarak alerjik hastalıklar açısından  çok renkli ve yoğun bir hasta potansiyeli olan bölgede yaşadığımı hissediyorum. Özellikle tedavisinde zorluk çekilen ağır astımlı hastalar ve Arı alerjisi konusunda çalışmalarımın ve yerel medyada ki yazılarımın  bu anket sonucunda etkili olduğunu düşünüyorum. 

Fakat âcizane fikrim gecesini gündüzüne katan çok sayıda sağlık çalışanının böyle bir ödülü benden daha çok hak ettiği yönündedir.

Teşekkürler Ordu, sana layık olmak için daha çok çalışacağım...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar