Ordu
DOLAR18.6516
EURO19.3335
ALTIN1051.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Kimdir Z kuşağı?

2023 seçimine damgasını vurması beklenen Z kuşağı gençler bugünlerde oldukça gündemde.

Bir süre önce sosyal medyada Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yazışmalarıyla dikkat çeken bağımsız, özgürlüğüne son derece düşkün ve bir o kadar sözünü esirgemeyen Z kuşağı diye tanımlanan gençler yüzde 20’lik oy potansiyeline sahip.  Hayli önemli oy oranı ile zamanında gerçekleştirilecek 2023 seçiminde etkin olacağı, sonuçları doğrudan belirleyeceklerinden siyasilerin yakın izlemesinde. Ne var ki, onlar siyasete çok fazla ilgi duymuyor, bir siyasi partinin içinde yer almak istemiyor.

2000 sonrası doğanlardan oluşan Z kuşağı nüfusun yüzde 30’luk dilimi ile kuşkusuz ülke geleceğinde söz sahibi olmaları bu kuşağa yönelik ilgiyi artırıyor, gözler doğal olarak onlara çevriliyor. Kimi bilim insanlar Z kuşağının 2000-2018 arası dünyaya gelen gençlerden oluştuğunu savunuyor. Sonuçta teknolojiye son derece yatkın, sosyal medyayı avucunun içi gibi bilen, günlük  yaşamının ayrılmaz bir parçası olarak kullanan yetkin gençler Z kuşağının temsilcisi olarak değerlendiriliyor. Tek kusurları, sosyal medya düşkünlüğünden olsa gerek kitap, gazete ve dergilere yani basılı medyaya uzak durmaları.  

Yaşları gereği yurdun dört bir yanındaki doğa katliamlarına tanık olduklarından , tam bir çevre dostu, doğa sevdalısılar . Geleceğin temiz ve yeşil bir dünyada olduğu bilinci ile termik ve nükleer santrallere, HES’lere, çevreci diye yutturulmaya çalışılan biyokütle enerji santrallerine karşılar. Güneş ve rüzgar gibi temiz,ucuz yenilenebilir enerjiden yanalar.

Tarihsel karakterleri idol olarak benimseyen bu kuşak, özgür ruhlara sahip olsalar bile aile kavramına önem veriyorlar. Anne ve babaları önemli rol modelleri.

“Z: Bir Kuşağı Anlamak” kitabı ile bağımsız ve özgür ruhlu gençleri irdeleyen, anlatan Evrim Kuran, bu gençlerin politik olmak gibi çabalarının olmadığını otoriter yapı ve yönetimlere direnecek ruh yapısına sahip olduğunun altın çiziyor.

Cumhuriyet gazetesinden İpek Özbey’e Z kuşağını anlatan Evrim Kuran , “Kimdir Z kuşağı?” sorusunu şöyle yanıtlıyor:

“83 milyonluk Türkiye nüfusunun yüzde 30’u. Bir başka deyişle ülkemizde 25 milyondan fazla 20 yaş ve altında birey var. Farklı ülkeler, farklı bağlamlarda  kuşağın başlangıç tarihleriyle ilgili uzlaşmazlıklar olsa da esas meselenin bu olmadığını düşünüyorum. Türkiye’nin hem sosyokültürel hem de politik geçişlerine en uygun aralıklar diye düşünüyorum.  2000-2018 arası dünyaya gelen kuşak olduğunu varsayıyorum. Bugünün Z kuşağı dünün gençlerinden farklı. Bu farklılıklar, tek bir kimlik tanımlamayı reddedişleri, diyaloga açık gerçekçi oluşları ile açıklanabilir. En önemlisi, Z kuşağı kendini tek bir yolla tanımlamıyor, belirgin biçimde dahil edilme yanlısı, daha az çatışma yanlısı ve hayatı pragmatik yaşıyor. Doğal kaynakların en hoyratça tüketildiği dönemde dünyaya gelmiş bir nesil olarak çevresel duyarlılığı yüksek.”   

Fırsat eşitliğine inanan, işsizlik kabusu yaşamak istemeyen, önemli oy potansiyeline sahip Z kuşağını anlamak, taleplerine seçim programlarında yer vermek sanırım her siyasi parti için geçerli. Çünkü, ülke geleceğinde söz sahibi olacak, zımba gibi teknolojiyi çok iyi kullanan bu kuşak gelecek seçimin yazgısını saptayacak. Çok istemeseler de belki bir siyasi partiden milletvekili seçilerek  parlamentoda ülke sorunlarının çözümü için çaba harcayacak.

Zeka ve yetenekleri ile ülke geleceğine damga vurması beklenen Z kuşağına ilgi boşuna değil.

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar