Ordu
DOLAR12.7039
EURO14.3597
ALTIN733.24
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

KİMSE AÇ YATMASIN

İyilik ve yardımseverlik tüm dinlerin ortak özelliklerindendir. Dinler mensuplarına iyi olmayı, başkalarına yardım etmeyi emretmiştir. Her toplum birbiriyle doğrudan veya dolaylı olarak ilişkilidir. Dünyevileşme, hızlı nüfus artışı, çarpık kentleşme, tüketim alışkanlıkları komşuluk kültürünü oldukça aşındırdı. Oysa mahalle kültürünün en içten yaşandığı senelerde, aile fertlerinden sonra en fazla komşularla yüz yüze gelirdik. Komşuluk eskiden çok önemliydi. Herkes herkesle tanış, akrabadır adeta. Evde yoksak “Komşuya gitmiştir.” denirdi. Alışveriş bile kolaydır. Biri un verirse, öbürü pekmez uzatırdı. Mal var ama para yoktur o zamanlar. Komşuda pişer bize de düşerdi, ev almaz komşu alırdık, komşusu açken tok yatmak olmazdı. Ev alınmadan önce komşu aranırdı. "Komşu komşunun külüne muhtaçtır" sözünden hareketle komşuya karşı güler yüz, tatlı dilde kusur edilmezdi. Düğünlerde sevinçler, ölümlerde acılar hep birlikte paylaşılırdı. Başı dara düşenin ilk yardımına koşan komşulardı. Evinin anahtarını çekinmeden komşusuna bırakan bir komşuluk kültürü vardı. Okuldan geldiğinde evde kimseyi bulamayan çocuk, yan komşuya gider karnını doyururdu.

Zamanın ruhu kentin yollarını, mimarisini suratla değiştiriyor. Önceden yatay genişleyen yapılar şimdi dikey yükselirken halk giderek kalabalığın içinde yalnızlaşıyor. İnsan 'konservesi' apartmanlar yaklaşarak uzaklaşan komşuluk modelini geliştiriyor. Yakın komşuluk ilişkilerinin kurulabildiği en küçük sosyal yapı olan mahalle havası ve sokak sesleri yok oldu. Bir dilim ekmeğe muhtaç komşularını görmezden gelen varlık sahibi hissizler türedi. İnsan insan mıdır, yalnızca midesini doldurmak ve uykuyla geçiyorsa hayatı? Cemiyet hayatının vazgeçilmez unsuru komşuluk ilişkileri, bir şehrin huzuru, emniyeti ve kültürünün yaşatılmasında çok önemlidir. Komşusu aç iken karnı tok yatan toplumlarda türlü kötülük zuhur etmiştir. Köklerini manevi değerlerimizden alan komşuluk, iyi insan olma göstergesidir. Bu sebeple sen de çorbana bir tas fazla su koy da, komşunu gözet!

Fakirlik, elini cebine attığında boş olması değil; elini çıkardığında tutacak birinin bulunmamasıdır. Siz de en azından bir kez bir yoksula yardım edin. Mesela bugün bir yoksula yardım edin ya da bir komşunuza.Eğer tadını bilirseniz ekmeği paylaşmak,ekmekten daha lezzetlidir.

Sızlamayan, inlemeyen, yanmayan bir kalbin taştan ne farkı var? Her insan, yapmadığı tüm iyiliklerden suçludur. Ölümden başka her şey ödünçtür! Biz bu gezegenin misafirleriyiz. 

Dünyada yaşamıyoruz, dünyadan geçiyoruz! Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz. Anahtar kelime paylaşmaktır. Vermek yahut almak değil...

*

İyilik yapar gibi görünmeyin. İyilik yapın görünmeyin!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar