Ordu
DOLAR15.565
EURO16.2652
ALTIN900.39
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

KİMSESİZLERİN KİMSESİ CUMHURİYET

Anadolu İhtilali, kurtuluş, kuruluş ve nihayet tüm mazlum sömürge halklarının bağımsızlık savaşı müjdesi…

Ya istiklal ya ölüm!

Ümmetten bir millet

Kuldan birey

Özgür yurttaşlar ülkesi…

Kadın erkek eşitliği

Eşit işe eşit ücret!

Az zamanda büyük işler başarmak…

 

****

Atatürk:

Ben yönümü batıya döndüm.

“…Yaptıklarımızı asla kâfi göremeyiz. Çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz. Yurdumuzu dünyanın en mamur ve en medeni memleketleri seviyesine çıkaracağız. Milletimizi en geniş refah, vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağız. Millî kültürümüzü, muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız.”

***

Kimsesizlerin Kimsesi Cumhuriyet!

Kurtuluşa giden yolların taşları 1920’de döşendi. Anadolu’nun değişik bölgelerinden Ankara’ya gelen temsilciler dualarla TBMM’nin kapısını açtı.

O Meclis, savaş meclisi! Daha cumhuriyetin ilanına 3 yıl 6 ay 6 gün var.

Bir yandan Anadolu işgal kuvvetlerinden temizlenirken, bir yandan da Mecliste hararetli tartışmalar yapılıyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk en yakın arkadaşlarına: “Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz” diyor… Ve bu ses, 29 Ekim 1923’te TBMM kürsüsünden tüm dünya milletlerine duyuruluyor.

***

Kimsesizlerin Kimsesi Cumhuriyet

 

Az zamanda büyük işler başarmakla kalmıyor.

Özgür yurttaşların eğitimi için Anadolu’nun en ücra köşelerine önce eğitim gönüllüleri sonra cumhuriyetin çağdaş eğitim emekçileri öğretmenler gönderiliyor.

 

Anadolu’nun bir meczuplar ülkesi olmamasının yolu, tekkeler ve zaviyelerin kaldırılması, tarikat ehlinin çocuklarımızın eğitiminin üzerinden elinin ayağının çekilmesiyle sağlanabilirdi. Nitekim dini işleri yürütecek, yüklenecek kadrolar yetiştirecek -başbakanlığa bağlı- Diyanet İşleri Başkanlığı kuruluyor. 

Din ve devlet işleri ayrı seküler (laik) bir düzen; kuvvetler ayrılığı, çağdaş eğitim yollarının tamamen açılması… Köy Enstitüleri, yoksul köylü çocuklarının kız/erkek yatılı okullarda, iş ve eğitim alması; okullardan mezun olanların kırsalda öğretmenliğe gönderilmesi, modern tarım tekniklerinin aynı öğretmenler tarafından öğretilmesi, cumhuriyetin en büyük kazanımları oluyor.

 

***

Bugün bir Anadolu kalkınmasından söz edilecekse, bunun temelleri sadece tarımda modern araçların kullanılmasında değil, giderek tarıma dayalı sanayi toplumu olmanın yollarının taşlarının da döşenmiş olmasındandır.

***

Sözün özü:

Cumhuriyetin 98. yılında, sürdürülen hatalı, hasarlı politikaları gördükçe bir defa daha bunları hatırlatmanın yararı olur kanaatindeyim.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar