Ordu
DOLAR18.6345
EURO19.5446
ALTIN1055.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Kıran kırana pazarlık başlıyor…

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021’de uygulanacak ücreti saptama çalışmalarına bugün başlıyor.

Milyonlarca emekçinin gözünü diktiği, kıran kırana pazarlığın yapılacağı   komisyondan net 2 bin 324 lira olan ücrete ne kadar zam çıkacağı merakla bekleniyor. Muhalefet partileri net ücretin en az 3 bin liraya yükseltilmesini isterken, komisyona işçi tarafını temsilen katılan Türk-İş şimdiye dek bir rakamı kamuoyuna  duyurmadı. Diğer işçi konfederasyonları DİSK ve Hak-İş ile görüşmesinin ardından talep edeceği zam tutarını masaya getirecek. Bir işçinin yaşam maliyetini 3 bin 74 lira olarak hesaplayan Türk-İş’in bu veya üzerinde bir rakamı talep etmesi büyük olasılık. Yeni ücretin 3 bin lira olması için yüzde 30 oranında artış gerekiyor ki, bu da çok zor. En fazla yüzde 15-17 arası zam yapılacak gibi.

Çeşitli teşviklerle desteklenen işverenin düşük zam politikasında ısrarcı olmaması gerekiyor. Sürekli asgari ücretin maliyetinden yakınan patronlar, asgari ücretin yüksek olmasına hep karşı çıkıyor. Hem işverenin yakınmasını önleme hem de emekçiyi hoşnut etme adına devlet ücretten yapılan vergi ve prim kesintilerini üstlenebilir. Ne var ki, gelir vergisinin yüzde 70’inine yakınını çalışanların ödediği dikkate alınırsa gerçekleşmesi olasılık dışı. Çünkü,  işçi ve memur vergide “kümesteki hazır kaz” olarak görülüyor.      

Demem o ki, emekçi kitlenin yıllardır dile getirdiği asgari ücretin vergi dışı bırakılması yönündeki istem bu yıl da gündeme getirilse bile  gerçekleşmesi  olası değil. Siyasi irade ne zaman bu yönde bir karar alı, o vakit asgari ücretten vergi alınmaz.

Asgari ücret neden çarşı pazar fiyatlarının gerisinde kalan artış oranıyla saptanıyor, doğal olarak hoşnutsuzluk yaratıyor?  

Komisyon yeni ücreti belirlemede dört kişilik ailenin harcama kalıpları yerine, sadece işçiyi dikkate alması ve TÜİK’in önerdiği zam tutarını değerlendirmediğinden asgari ücret günün koşullarına göre düşük saptanıyor, doğal olarak yakınmalara yol açıyor. Çarşı pazardaki enflasyonun yüzde 30-40 arasında olduğu hesaplanırsa düşük zam emekçinin yakınmalarına yol açıyor. Bu yıl komisyon beklentileri karşılayıp yüzde 30 artış yaparsa sürpriz olur. Ama çok zor, hatta mümkün değil. Dediğim gibi, yüzde 15-17 arası artış yapılacak gibi.       

İlk toplantı salgından ötürü video konferans yöntemiyle gerçekleştirilecek. Türk-İş, 5 kişilik temsilci heyetinde ilk kez engelli bir işçi de yer alacak. O işçinin düşük ücretle nasıl geçinmeye çalıştığını, ne denli zorluk çektiğini hükümet ve işveren temsilcileri birinci ağızdan öğrenmiş olacak.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar