Ordu
DOLAR9.6153
EURO11.2377
ALTIN554.27
Savaş Baş

Savaş Baş

Mail: [email protected]

Kız çocuklarına evlilik toptan ödemesi

5510 sayılı kanuna göre evlenmeleri nedeniyle gelir ve aylıkları kesilmesi gereken kız çocuklarına evlenmeleri ve talepte bulunmaları koşuyla almakta oldukları aylıkların iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenir. Evlendikleri tarihten önce ölüm aylığı almayı hak etmeyen kız çocuklarına (örneğin, sigortalı olarak çalışan) evlenme ödeneği verilmez.

Evlenme ödeneği bir defaya mahsus verilir. Evlenme ödeneği aldıktan sonra boşanma ya da dul kalma gibi nedenlerle yeniden ölüm gelir ve aylığı bağlanan kız çocuklarına sonraki evliliklerinde evlenme ödeneği verilmez. Evlenme ödeneği istemediklerini yazılı olarak SGK ‘ya bildirenlerden sonradan evlenme ödeneği verilmesi talebinde bulunanlara da evlenme ödeneği verilmez.

Evlenme ödeneği verilen kız çocuklarının gelir/aylıkları, evlenme tarihini izleyen ödeme dönemi başından itibaren durdurulur. Gelirin/aylığın durdurulduğu tarihten iki yıl sonra gelir/aylık kesilir. Diğer hak sahiplerinin gelirleri/aylıkları, yükselme meydana geliyorsa, gelirin/aylığın kesildiği tarihten itibaren yükseltilir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar