Ordu
DOLAR18.6453
EURO19.317
ALTIN1052.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Kızdıran çağrılar…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sürekli “evine dön” çağrıları,  Meral Akşener’i sonunda isyan ettirdi.

İYİ Parti’yi Millet İttifakı’ndan koparmak için atak üstüne atak yapan Cumhur İttifakı, özellikle Devlet Bahçeli’nin girişimleri olumlu sonuçlanmıyor. Eski partisi MHP’den tartışmalı şekilde ayrılarak İYİ Parti’yi kuran, ortağı bulunduğu Millet İttifakı ile girdiği seçimlerde yüzünün akı ile çıkan Meral Akşener’in bu çağrıları ciddiye almadığı, almayacağı görülüyor.

FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın programına katılan İYİ Parti lideri, Bahçelinin kendisine yönelik en son “Evine, yuvana dön” çağrılarının anımsatılması üzerine ifade ettiği sözler kızgınlığını ortaya koydu. Akşener, “Alışkanlık haline getirdi. Bir siyasi parti var ve o siyasi partinin genel başkanını siz canınız sıkıldıkça eve davet ediyorsunuz. Bu ev soru işareti. Bunlar son derece ayıp, nezaket dışı” sözleriyle davetin karşılık bulmayacağını bir kez daha vurguladı.

Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan neden HDP kozunu kullanarak İYİ Parti’yi kendi yanlarına çekmek istiyor? Kuşkusuz, 2023’te yapılacak seçimlerde Cumhur İttifakı’nın birinci çıkması ve Erdoğan’ın yeniden Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturması temel amaçları. Anketler hali hazırda hiçbir ittifakın yüzde 50+1’i sağlamasına olanak sağlamadığını gösteriyor.

Eğer başarabilirlerse İYİ Parti’yi yanlarına çekerek seçimden birincilikle çıkmak. “Evine, yuvana dön” çağrılarının yinelenmesi de bundan kaynaklanıyor. Bu daveti yaparken, HDP faktörünü kullanarak İYİ Parti’yi CHP’den ayırmayı hedefliyorlar. Ne var ki, bu daveti, çağrıları Meral Akşener ciddiye almadığı gibi, artık kızgınlığını, öfkesini de göstermeye başladı.

CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı’nın sağlam temeller üzerine kurulu olduğunu İstanbul Eminönü-Alibeyköy Metro Hattı’nın açılışı sırasında yapılan konuşmalarda bir kez daha gördük. Akşener’in İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik övgü dolu sözleri ortaklığın yıkılmayacağını ortaya koydu.

Eğer 7 ve üzerinde büyük bir deprem yaşanmaz, tsunami dalgaları yıkmaz, olağanüstü bir gelişme yaşanmazsa İYİ Parti’yi Millet İttifakı’ndan ayırmak çok zor. Hem siyasi hedefini Cumhurbaşkanlığı olarak belirlemiş bir lider, neden adayı belli olan Cumhur İttifakı’na katılsın?

Ancak, Meral Akşener’in gönlünden Cumhurbaşkanlığı adaylığı geçse bile daha köprülerin altından çok sular akar, umulmadık sürpriz bir aday ortaya çıkabilir. Bu arada Demokrat Parti’nin Millet İttifakı’ndan ayrılma kararı, “yeni ittifaklar  yolda mı?” sorusunu gündeme taşıdı. Ali Babacan’ın DEVA Partisi, Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi ile Demokrat Parti’nin yeni bir işbirliği oluşturacağı ileri sürülüyor.

Mevcut seçim sisteminde yüzde 50+1’i sağlamak için yüzde 2,3,5 gibi küçük görünen oy oranlarının sonuca etki edeceğini göz önünde bulundurmakta yarar var. Bu nedenle yeni ittifaklar her an oluşabilir, pazarlık gücünü elinde bulundurur.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar