Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

KONKORDATO neden ilan edilir…

Sözcükleri seçe seçe gideceğim. Bir defa konkordatoya  “İflas”  demek ağır kaçar. Bundan kaçınalım! “Batık” sözcüğü daha yumuşak bir çağrışım sayılır mı? Bunda anlaşalım.

Sayın okur!

Bilgisayar tuşlarına basıp “konkordato” yazınca, yazdığımın altına ısrarla yeşil bir çizgi çekiliyor. Üzerine bir “tık” çekince de “Neden bu yabancı sözcüğü seçiyorsun, “iflas” desene” diye bastırıyor.

Bu peşrevden sonra, pazar esnafının alışık olduğu şekilde bağıralım: “Batık geminin malları bunlar!”

Evet evet, “batık” şirket sayısında artış yaygın medyanın gündeminden düşmüyor. İktidar cenahı: “O kadar da değil” dese de var. 

Alışmışız, büyük şirketler hep İstanbul’da…  İstanbul’da bir şirket batarsa, bunun yansımaları “Büyük başın ağrısı, tabi ki büyük olur”!

Türkiye’ye olur. Ordu’da bir şirket batarsa, bunu pek duyan olmaz, duyuran da...  İktidar cenahı bunu iyi bildiği için “kol kırılır, yen içinde kalır”  politikası uyguluyor.

Yahu? İflas eden kaçmıyor ki,  alacaklı olanların alacaklarını belli bir plana göre almaları konusunda kendi aralarında vardıkları anlaşmanın mahkemece onaylanmasını istiyor. Bunun ticaret hukukundaki

adı:  “Borç yapılandırmasıdır.”

***

Buraya kadar efendim, “kriz” sadece İstanbul’da mı? Her yerde!

“Ayrıntı”ya takılanlar bilir. Bir ürünün pahallı olması “kriz miriz”  değildir. Satın alma gücü azalınca, piyasa daralır.  Piyasa daralınca imalat sanayinin imal ettiği ürün elde kalır. Bu imalat ürününü depolamaya başlarsınız, depolar almaz. İmalat için aldığınız çeşitli aksesuarları satanlar paralarını ister. Bizi de peşine takıp uçuruma götürüyorsun, feryatları yükselir. Dönüşü olmayan bir yoldasınızdır. Bugünü kurtaralım, yarın Allah kerimdir; deseniz de o yarın hiç gelmez. Konkordato tam da bu sırada istenir. Alacaklılara, borcumu bir takvime bağlayıp ödeyeceğim denir. Mahkeme de bu borç yapılandırmasını onaylar.

 Dikkat ederseniz, hukuk içinde kalan bir çözüm!  Sen sağ ben selamet.

***

Burada bir hususun altını önemle çizmek gerekiyor. Sokak, cadde adını vermeyeceğim, kiracı ile mal sahibi arasında bir anlaşmazlık oldu. Kiracı işyerini başka bir caddeye taşıdı. Yalan olmasın 1 yıldır, o işyerinin camlarından “KİRALIK” yazısı inmedi.

Bu da bir kriz!

Oktay Akbal yıllar yılı önce “Önce ekmekler küçüldü” demişti.

Bugün “önce simitler küçüldü” desek,  ayıp mı olur? 

***

MEDYA NOTU:

Bir okur: “Ekonomi Ağırlıklı Politika”  başlıklı yazımızda, 20 milyon ton Şeker Pancarı rekoltesinden bahsediyorsunuz, hangi yıl” diye soruyor.

Beyefendi, kardeşim; bağlantısında ne diyoruz:

 “Hayvan yetiştiricilerine “teşvik verileceği, iç pazardan et ihtiyacı karşılamadığı hallerde de hayvan ithaline gidileceği” yazılıdır.

Bu tespitimiz, şeker pancarı varsa, küspesi de ziyan olmaz. En iyi besi yemidir. Hayvancılıkta buna bağlı olarak gelişir. Bunu anlatmaya çalıştık.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar