Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

KONSOLOSLUKLAR NASIL VİZE VERİYOR?

          Pasaport vize işlemlerinin zorlaşması yeni bir sektörün doğmasına neden oldu. Vatandaş adına vize başvurusu yapan, gerekli evrakların toplanmasına yardımcı olan, işlemleri takip eden birçok firma türedi. Bu işlerin karşılığında ise belli bir danışmanlık ücreti alıyorlar. Bu ücret belli bir kurala bağlı olmadığından değişiklik göstermektedir. Sık yurtdışı seyahatimiz nedeniyle bize de bazen, ''kolay vize nasıl alınır?'' sorusu soruluyor. Vize herhangi yazılı kaynak veya kurala bağlı değildir fakat, ufak ayrıntılar işinizi kolaylaştıracaktır.

 

Aslında vize uygulaması insanları sınıflaştıran, ötekileştiren bir tutumdur. Toplumları milliyetlerine göre sınıflandıran yeni dünya düzenidir! Burada okuyacağınız tecrübe temelli tüyolar aklınızda dolaşan bazı tereddütlerin ortadan kaldırılması ve heyecanınızın yatıştırması için çilenizi hafifletebilir. Maalesef, dünyanın en pahalı pasaportunu kullanmamıza rağmen, itibarı hayli zayıftır.                      Batılılar internetten sağladığı vizeyle ülkemize kolaylıkla giriş yapabilirken, herhangi bir alan sınırlaması olmayan hakaretlerin, her türlü aşağılanmanın yaşandığı vize mülakatları Türkler için stresli bir aşamadır.

         

Yabancı misyon temsilciliklerinin keyfi vize uygulamaları, talep ettikleri belgeler farklı olabiliyor. Bazı elçilikler müracaat sahibini görmek isterken, bazıları ise vize merkezleri aracılığıyla başvuruları kabul etmektedir. Vize müracaatlarına giderken kıyafet seçimi olumlu bir başlangıçtır. Vize alabilmenin mantığını iyi kavramak gerekir. Memuru vize talebinde bulunduğunuz sürenin bitiminde ülkenize geri döneceğinize ikna etmek durumundasınız. Memur, bu amaçla ne gibi bağ ve sebepler olduğunu anlamaya çalışır. Mal varlığınız, medeni haliniz, eğitim durumunuz, mesleğiniz ve sunduğunuz evraklar gerçekten başvurunuzun amacına uygun mu? Vize dosyanızda konaklayacağınız otel ve uçak rezervasyonları var mı? Vize yetkilisi, eksik evrak yahut şüpheli hallerde ek belge isteyebilir. Kurumsal firmada çalışıyorsanız şansınız artmaktadır. Eğer bilinmedik firmaysa, çeşitli zorluklarla karşılaşmanız mümkün. İşsizler riskli grupta yer aldığından, vize girişimi para ve zaman kaybıdır. Mülakatın, değerlendirme sonucuna yön verecek en ''etken madde'' olduğunu akıldan çıkarmayın. Vize amirine verdiğiniz cevaplarda gereksiz teferruata girmemek, sorulmayan şeyleri ekleyememek sizi avantajlı duruma getirebilir.

         

En önemlisi asla yalan beyan vermeyiniz. Amir, her defasında farklı biçimlerle sorarak niyetinizi çözmeye çabalar. Size yöneltilen sorular sinir bozucu, mantıksız olsa bile sakinliğinizi bozmayın. Değerli başvuru sahibi; elinizden geleni yaptınız ama her şeye rağmen pasaportunuza ret damgası vurulmasından kurtulamadınız, üzülmeyin! Her başvuru birbirinden bağımsızdır, dolayısıyla her zaman yeni şansınız vardır. Şansınız gökteki yıldızlar kadar parlak ve bol olsun!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar