Ordu
DOLAR18.8156
EURO20.4432
ALTIN1164.7
Onur OKUTAN

Onur OKUTAN

Mail: [email protected]

Kontrolsüz Güç Mesudiye..!

Mesudiye denince akla ilk gelen  dernekçiliktir, hani derler ya üç Mesudiyeli bir araya gelse dernek kurarlar diye evet doğrudur Mesudiyeliler bir araya gelince birlik ve beraberliği sağlamak için dernek kurarlar. Mesudiye'de her mahallenin en az bir derneği vardır, hatta iki derneği olan mahallelerimiz de vardır. Bir çoğu tabela derneği olmaktan öte gidememiş  bir çoğu ise dernekçiliği aşmış belediye gibi çalışmakta.

Mesudiye’nin en aktif derneklerinden bahsedecek olursak; Mesudiye Dayılı Mahallesi Derneği en faal derneklerden birisidir. İstanbul'un göbeğinde yaptıkları dernek merkezinde yok yok; mini otel, düğün salonu, toplantı salonu, mescit, kafeterya vs... Yine faal dernekleri sayarsak Çardaklı Mahallesi Derneği, Gülpınar Derneği, Armutkolu Mahallesi Derneği, Güvenli Mahallesi Derneği, dernekçilik anlamında iyi çalışan gerçekten amaçları doğrultusunda ilerleyen derneklerin başında gelmektedirler. Diğer derneklerde sistem genelde aynı, yazın piknik (köyde ve İstanbul'da) kışın birlik.ve beraberlik gecesi yapılıyor. Birlik beraberliği sağlamak için  en güzel faaliyetlerden biri bu. Neticede İstanbul'da insanları bir araya getirmek oldukça zor.

Birde Mesudiye'nin birleştirici dernekleri var. 51 üye derneği ile Mesudiye Dernekler Federasyonu, üç bine yakın üyesi ile Mesudiyeliler Derneği, yine eğitim konusunda yıllardır Mesudiyeli öğrencilere verdiği destek ile adından çokça söz ettiren Mesudiyeliler Vakfı, spor faaliyetlerinin baş mimarı, son beş yılda elde ettiği üç şampiyonluk ile Mesudiyelileri gururlandıran İstanbul Mesudiyespor Derneği, Mesudiyeli iş adamlarını bir araya getirmek için kurulan Mesudiyeli Sanayici İş Adamları Derneği, Mesudiye’nin gençliğini bir arada tutan Meletli Gençler Derneği, Mesudiye’mizin önde gelen kuruluşlarıdır.

 

İstanbul'da kurulan bir çok Ordu İl  Derneklerinin başkanlığını da Mesudiyeliler yapmakta. Beykoz Ordulular Derneği Başkanı; Sezayi Biçer, Ataşehir Ordulular Derneği Başkanı; Ertuğrul Köleoğlu, Ümraniye Ordulular Derneği Başkanı; Mahmut Şahin bunlardan bir kaç örnek olarak gösterilebilir.

 

Şimdi diyeceksiniz ki Onur Okutan bu yazıyı neden yazdı?  Bahsettiğimiz derneklerin hepsinin merkezi İstanbul, İstanbul'da kaç tane Mesudiyeli belediye başkanı var?  Hiç yok. Kaç tane meclis üyesi var? Toplasanız bir elin parmaklarını geçmez. Kaç tane muhtarı var? Toplam beş tane. Seçim öncesi neden parti gözetmeksizin bir araya gelerek Aday adaylarını desteklemiyoruz? Neden bir mahalleden iki tane Mesudiyeli muhtar adayı oluyor? Neden her belediyede meclis üyemiz yok? Birlik  ve beraberliği sağlayamadığımız için, Mesudiyeli Belediye Başkanı yok, meclis üyesi ve muhtarlar da az sayıda. Bu seçimde tek temennim; birlik beraberlik ile parti gözetmeksizin Mesudiye'nin ismini ön plana çıkaracak şekilde Mesudiyeli adaylarımızı Mesudiye’mize  yakışır  biçimde destekleyerek İstanbul’daki yönetim kadrolarına Mesudiyeli isimleri getirmek hedefimiz olsun.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar