Ordu
DOLAR18.6376
EURO19.294
ALTIN1050.1
Nalan TÜRKELİ

Nalan TÜRKELİ

Mail: [email protected]

reader

Köpek Korkusu!

Yirmi yaşında üniversiteli bir genç kızın, köpekten kaçarken bir otomobil altında can vermesi, hepimizi derinden üzerken, bu olay toplumu yine ikiye böldü.

Kimi, içinde biriktirdiği o zehirli hayvan düşmanlığını ortaya dökmekten ar bile etmedi! Bunlardan biri de Yıldız Tilbe!

Tilbe'nin; "Başıboş köpeklerin hepsini zehirleyin," çıkışı hayvanseverler tarafından, haklı olarak büyük tepki gördü!

Sokakta sahipsiz hayvan olarak yaşamak demek, her an bir tekme yemek, işkence görmek, aç kalmak, hatta ağzı ve elleri bağlanıp, bir köşede tecavüz edilerek öldürülmek demek!

Bazen birilerinin, yerden kaptığı bir taşla kafasının kanlar içine kalması, en sık yaşanan olaylardan biri!

Onlar, kediler kadar şanslı değil! Küçücük bedenleriyle her yere girebilen, kocaman çöp tenekeleri içinde de beslenebilen, hatta ciğercilerin kasapların önünü de mesken edinip, insanlar tarafından hor görülmeyen kediler daha şanslı!  

Her canlı türü gibi, sokak köpeklerinde de algı, zeka ve savunma refleksi var. Üstelik, köpekler hem en sezgili, hem de  en kolay eğitilen  hayvanlardan biridir.

Anlatmak istediğim, hayvandan kaçarken hayatından olan bu genç kızımızın, büyük olasılıkla sokakta sürekli şiddet gören bir köpek tarafından kovalandığını düşünüyorum! Kopek korkusunu, aile de aşılamış olabilir!

Birçok nedeni göz önünde bulundurmadan hayvanları suçlamanın, büyük bir önyargı olduğunu düşünenlerdenim! Sevgiyle yaklaşılan hiç bir köpeğin, saldıracağına ihtimal vermiyorum!

Bunu, bir örnekle anlatayım. Elektrikli motorumla bir gece yarıları sebze haline gidip gelirken, on kilometrelik yol üzerinde yer yer gruplaşmış köpeklerin, öfkeyle arkamdan koşmalarına, hep maceracı bir tutumla karşılık verdim. Ben durdukça, onlar da durdu!

"Ne oldu, niçin havlıyorsunuz? Ben size ne yaptım ha? Taş mı attım, tekme mi savurdum" dedikçe, can kulağıyla dinliyorlar!

Sonra ne mi oluyor? "Gelin bakiim buraya" komutuyla, en cesurları kuyruklarını sallaya sallaya yanıma yaklaşıyor. Cesurların kafasını okşadıkça, az önce yırtılasıya havlayanların hepsi, kafalarını okşatmak için, resmen sıraya giriyor.

Oralardan her geçişimde, bu uzun soğuk kış gecelerinde, sevgileriyle benim de içimi ısıtan hayvanlara kıymak, cinayettir!

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar