Ordu
DOLAR13.6281
EURO15.1896
ALTIN785.11
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

Köprübaşı'na çeşme yakışır

Nice türkülere, kitaplara ve şiirlere ilham kaynağı olan çeşmelerin hayatımızdaki yeri çok değerlidir. Türk çeşme mimarisi ve geleneği, suyun Anadolu kültüründeki derin anlamıyla iç içedir. Şehrin merkezinde bir çeşme akıyorsa o çeşmeler şehrin ziynet süsüdür. Çeşmeler hayatı çoğaltmak ve insanları bir araya getirmek için vardır. Kurnadan akan  sadece sular değildir, hayaller, hasretler akıp gider. İnsanlar akıp gider. Herkesin hikayesi olduğu bu fani dünyada çeşmelerin de bir hikayesi vardır. Bazen gözlerin tanımadığını çeşmeler tanır. Çeşmeler taş ve demir yığını değildir, nesillere fener tutan medeniyet bekçisi, şehirlerin hafızasıdır. Çeşme, nimettir, nimettendir. İşte bu yüzden eskiden yurt kurarken çadırlarımızı güzel pınarların başına kurardık hep. 

Türkiye’nin orta boy sıradan bir kentinde bile var. Fakat tabelasında 'Büyükşehir' yazan Ordu’nun şehir merkezinde bir tane çeşme yok. Kentlerin kültürünü, tarihini, mimarisini ve yaşam şeklini en iyi yansıtan yerler köprüler, meydanlar ve çeşmelerdir. Dünya'nın önde gelen şehirlerine baktığımızda dikkatleri ilk çekenlerden biri çeşmedir. Ne yazık ki; Ordu’nun şehircilik planında çeşme kültürü yok. Hani tam köşelerinde, kuzuların annelerinden süt emdiği gibi, çocuklarımızı kucağımızda yukarı lülenin hizasına yükseltip onun da ağzını dayayıp kana kana su içtiği çeşmeler vardı ya eskiden işte onlar, o kuzu çeşmeleri, yok bu şehirde...

Âdem’in toprağına su karıştırılıp balçık haline getirildiği günden beri âşık olduk suya.  Başlangıcımızda su vardı, sonumuzda da var.  İnsan bedeninin yönünü su ve toprak oluşturur. Su ile insan ayrı düşünülemez. Çeşme ve şehir de öyle... Hemen yanı başında deniz dursa da maalesef Ordu sudan ibaret değildir. Su zengini Ordu, ‘çeşme fakiri’ bir şehirdir. 

Şehre yolu düşenler, yürümekten yorgun düşenler, yolda mola verenler Köprübaşındaki çeşmeden su yudumlasın. Akıp geçen zaman içerisinde kıymetlenecek eserlerin ilki çeşmedir. Kent mekanı estetiğine katkı sunabilecek anıtsal değer taşıyan bir çeşme, Ordu'nun başına taç yaptığı çiçeğe benzer. Çok da yakışır. Susarak anlatıyoruz susuzluğumuzu, ümidimizi, bekleyişimizi. Çünkü biliyoruz ki; çeşme varsa, hayat vardır.

Su gibi aziz olun efendim!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar