Ordu
DOLAR13.6551
EURO15.5186
ALTIN783.56
Hüseyin Ağaoğlu

Hüseyin Ağaoğlu

Mail: [email protected]

KORKMA..!

 

 

Korkma diye başlayan istiklal marşımız var, bu marşı yazdıran bir kurtuluş destanımız bu destanı anlatan şairimizin şiiri var ve bu şiirin mısralarında o destansı kahramanlığı kıta kıta anlatan bize o günleri adeta yaşatan onlarca şairin arasından tartışmasızca birinci olan bu şiirin şairi vatan sever Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla anıyorum...

12 Mart 1921 tarihinde kabul edilen İstiklal Marşı, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı dizelerle kayıtlara geçti.

İstiklal Marşı, kayda ilk geçtiği günün üzerinden 97 yıl geçmesinin ardından dizeleriyle ve Mehmet Akif Ersoy'un 'Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın' sözleriyle yürekleri kabartmaya devam ediyor.

O sıralar İstiklal marşı için gazeteler de duyuru yapılıyor.

Gazetelerde ise İstiklal Marşı yarışması şöyle duyuruluyor;

“Şairlerimizin dikkatine:

Milletimizin dahili ve harici İstiklal uğruna girişmiş olduğu mücadeleyi ifade ve terennüm için bir İstiklal Marşı. Umur-u Maarif Vekili Celilesi’ nce müsabakaya vazedilmiştir. İşbu müsabaka, 23 Kanun-u evvel sene 36 tarihine kadar olup bir heyeti edebiye tarafından, gönderilen eserler arasından intihap edilecektir ve kabul edilen eserin güftesi için beş yüz lira mükafat verilecektir.

Ve yine laakal beş yüz lira tahsis edilecek olan beste için bilahare ayrıca bir müsabaka açılacaktır. Bütün müracaatlar Ankara’ da Büyük Millet Meclisi Maarif Vekaletine yapılacaktır.”

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı karşılığında tek bir şartı vardır; oda ödül almamak.

Geçmişten bugünlere miras gelen bu topraklardaki varoluş hikayesi sonun başlangıcıydı...

Bu başlangıç; Vatan toprağına sonuna kadar sahip çıkan bir milletin azmidir. Atalarımızın bize emanetidir. Elbette bu kutsal emaneti aziz Türk milleti göğsünde de iman, aklın da kuran ve gözleri sancakta olarak her zaman muhafaza ve müdafaa etmek için

düşmana karşı teyakkuzda olaraktan koruyacak ve kollayacaktır.

Bu konular da bu milletin zaafı da yok tavizi de

Fakat ne yazık ki! Ülkemiz için manevi birer değer olan istiklal marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’ a ve Atatürk’ün annesine karşı kendini bilmez fesli zat gibilerinin hakaret ve küfür etmesine itiraz eden de yok...

Andımız kaldırılıyor sorgulayan yok...

Kurumların önünden Türkiye ibaresi çıkarılıyor çıtı çıkan yok...

Milli bayramlarımız iptal oluyor sebebini soran bilen yok...

Kurtuluş savaşı; bir milletin yeniden doğuşudur, bu güneşi doğuranlar karanlığı boğarak aydınlığa kavuşturanlardır. Onlar, bu ülkenin adını Türkiye Cumhuriyeti, bu mücadeleye de istiklal mücadelesi, istiklal şiirinin şairi Mehmet Akif’i ve bu ülkeyi zafere kavuşturan nice isimsiz yiğitleri ve Onlara önderlik yapan Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırasını ebediyete kadar saygıyla ve minnetle anacaktır.

İstiklal Marşımızın kabulünün 97. Yılı kutlu olsun.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar