Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

KORONA VİRÜSÜNÜN PERDE ARKASI

İlk olarak Çin'in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde 12 Aralık 2019'da tespit edilen "gizemli" virüs tüm dünyada telaş uyandırmaya devam ediyor. Genellikle soğuk algınlığına benzer şekilde gelerek insanlara bulaşıyor, sonra akciğerlere yerleşiyor ve burada çoğalıyor. Vaka sayısı her geçen gün artan virüs nedeniyle birçok ülke alarma geçtiği halde virüse karşı koymak için yetersiz kalıyor. Koronavirüs, hayvanlarda yaygın olarak görülen bir virüs türü olsa da insandan insana bulaşabilen türünün ilk örnekleri 2003 yılında SARS ve 2019 yılında Suudi Arabistan'da ortaya çıkan MERS salgınlarında görüldü. Fakat şu anda gündemde olan tür ise SARS ve MERS'dan çok farklı.

 

Dünya, Çin'de ortaya çıkan salgına odaklanırken meseleye değişik pencereden bakıyorum. Bana göre, konu sadece bir sağlık meselesi olmayıp Amerika'nın Çin nüfusunun azalmasına yönelik biyolojik bir saldırı olduğunu düşünüyorum. Çin-ABD ticaret savaşının tam ortasında patlak veren bu salgının, Çin'in hızlı tren ve ticaret merkezi konumundaki Wuhan şehrinde meydana gelmesi tesadüf olamaz. Hadisenin çıkış zamanının Çin yılbaşına denk gelmesi de öyle. Bu yılbaşı ekonomik hayat için oldukça önemlidir. Yüz milyonlarca Çinli kentlerden kırsala yolculuk yapıyor. ABD, Korona hamlesiyle Çin'in yurt içi turizmini bitirdi. Ticaret durdu. Şehirler boşaldı. Borsa kapandı. Tren seferleri iptal edildi. Çin ülkesine uçuş yasakları başladı. Pekala bu işten kim kazançlı çıktı? Birincisi ilaç şirketleri yani ABD.

 

 

''Dünyanın atölyesi'' Çin’de üretim talebi ve iş gücü düştü. Siparişler azaldı. Çin’in güneye donanma indirmeye başladığı, ipek yolunu canlandırma projesini hayata geçirmeye başladığı bir döneme rast gelmesi sizce tesadüf mü? Eğer böyle bir virüs Afrika’da meydana gelseydi küresel ölçekte hırpalamazdı. Çinli 'uzmanlar' en başta virüsün yarasalardan yılanlara, onlardan da insanlara yayıldığını öne sürdüler. Şimdi de 'baş şüpheliyi' Pangolin denilen zavallı memeli bir hayvanı ilan ettiler! Bu çelişki bile Çinlilerin açıkladığı ölüm rakamlarına inanmanın zor olduğunun kanıtıdır.

 

 

Son söz; içerideki yetkililere. Basından takip ettim, Sağlık Bakanlığı talimatıyla Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne virüse karşı negatif basınçlı izolasyon sistemine sahip özel karantina odaları hazırlanmış. İlçe Derince'ye var Büyükşehir Ordu'ya yok. Ordu'da niçin karantina odaları açılmıyor? Ordu'nun garipliği burada da ortaya çıktı. Şu anda fiili bir durum olmasa da, vaka olması halinde de gerekli önlemlerin alınabilmesi için bundan sonrasını Ordu'nun vekilleri takip etsin. Bekleyip görelim.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar